Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


České dívky chtějí dobývat lakrosový svět. Dřou, zbývá poslední krůček

23 2015
Chceme hrát proti těm nejlepším, po zápasech poslouchat českou hymnu a zažít pocit hrdosti. Zbývá jediné - odjet do Skotska. To vyplývá z videa, které juniorské reprezentantky v lakrosu natočily v akci, jež má podpořit jejich účast na červencovém mistrovství světa v Edinburghu. Cesta na šampionát je jejich snem. Už jen málo chybí k tomu, aby jej naplnily.

Jejich předchůdkyně se zatím zúčastnily mistrovství světa do 19 let dvakrát - v roce 2007 obsadily v Kanadě devátou příčku, stejně jako před čtyřmi lety v Hannoveru. Tenhle tým však má na historický výsledek - tedy minimálně na účast ve čtvrtfinále. Jeho trenérka Barbara Bažantová je o tom přesvědčená.

„Je to totiž vůbec poprvé, co se tým dal dohromady velmi brzy, trénujeme společně už dva roky. Holky dřou několikrát týdně a celé dva roky hrají proti dospělým družstvům, ať už v Česku, Rakousku nebo Německu. Už delší čas jde o velmi vyrovnané zápasy. A v podzimní přípravě proti německým juniorkám, jež se rovněž zúčastní šampionátu v Edinburghu, holky vyhrály o deset gólů, tedy rozdílem třídy,“ argumentuje Bažantová.

Dresy se lvíčkem od amerického sponzora

Základ z půlmilionové částky, potřebné pro účast na mistrovství, už dali rodiče děvčat dohromady. Zbývá poslední nejnutnější suma, což je 120 tisíc korun na doplacení letenek.

„Když je seženeme, odletíme. Reprezentační dresy už máme, získali jsme je jako sponzorský příspěvek od americké firmy, jež lakrosové oblečení vyrábí,“ přibližuje trenérka. „Kdybychom ovšem chtěly společné reprezentační obleky pro osmnáct hráček a čtyřčlenný doprovod, potřebovaly bychom dalších dvě stě tisíc,“ dodává.

Ve světovém lakrosu je tento rok ojedinělý, neboť se v něm uskuteční hned tři velké šampionáty. Všechno odstartuje zmíněný turnaj juniorek v Edinburku, druhým dílem bude srpnové mistrovství Evropy žen v Nymburce a sérii uzavře zářijové mistrovství světa v boxlakrosu ve Spojených státech.

Juniorky chtějí udělat první zdárný krok. Podaří se jim to? Celý podpůrný projekt lze najít zde.

Autor:


Témata: lakros, Edinburgh
Najdete na iDNES.czmobilní verze