Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


La Sgambeda. Českému laufaři Novákovi začíná sezona v Itálii

Petr Novák | foto: archiv Petra Nováka

5 2015
V minulé zimě slavil dálkový běžec Petr Novák celkový triumf ve FIS Marathon Cupu. Pro nadcházející sezonu se stal členem týmu svého souseda z Božího Daru Lukáše Bauera a za cíl vyhlásil slavný Vasův běh. Do sezony ve Ski Classics vstoupí v dresu Pioneer Investments-Craft už v sobotu v Itálii.

Třiatřicetiletý Petr Novák se laufům věnuje přes pět let a po úspěchu v Marathon Cupu hledal další výzvu. „Řekl jsem si, že je na čase udělat krok dopředu,“ uvedl účastník olympiády v Soči.

Proto přijal Bauerovu nabídku a stal se členem jeho Teamu Pioneer Investments - Craft a zaměří se převážně na sérii Ski Classics.

„Předloni jsem si řekl, že už nejsem nejmladší a dám lyžování všechno a zkusím se někam posunout. To se povedlo a výhra ve FIS Marathon Cupu byl obrovský úspěch, ale Ski Classics je ještě o úroveň výš. Ve FIS Marathon Cup bojuje o čelo osm lidí, v Classics loket na loket čtyřicet od začátku do konce. A to mě láká,“ řekl.

Po minulé zimě měl více nabídek, ale nakonec kývl na tu Bauerovu. Společně si v létě zatrénovali a dohodli se.

„Byl to jasný krok spojit se s Lukášem. Doteď jsem měl rodinný tým, ale na vyšší úrovni to tak nejde dělat, protože zabezpečení kolem závodníka je náročné,“ vysvětlil Novák. „Týmy, které o mě zájem měly, se soustředily na maratony, a já v následující sezoně chci trochu změnit prostředí a soustředit se na seriál Ski Classics. Pro mě to má obrovský přínos v zabezpečení týmu, které je v poslední době nezbytné.“

Svou formu směřuje Novák i kvůli zranění v průběhu letní přípravy až na druhou půlku sezony. Začátkem července si totiž při pádu z kola vykloubil rameno. Operaci se vyhnul, ale měsíc a půl měl úplný klid. „Rekonvalescence jde pomalu, ale doufám, že úplně hrozné to od začátku nebude,“ věří.

Nově bude jezdit na lyžích Rossignol a nejvíce se chce nachystat na Vasův běh. „Psychicky jsem připraven na 90 kilometrů soupaže,“ řekl a minimálně chce vylepšit svůj dosud jediný výsledek na trase ze Sälenu do Mory - 49. místo z roku 2012. „Vasák je mistrovství světa dálkových lyžařů. Je tam neskutečná atmosféra.“

Třeba by mohl navázat na Stanislava Řezáče, který jednou projel cílem Vasova běhu těsně druhý a čtyřikrát třetí. „To by byl sen, kdybych se k jeho výsledkům jen přiblížil. Strašně rád bych uspěl, ale je to nesmírně těžké,“ uvedl Novák.

Lyžování je u Nováků sport číslo jedna. Jeho otec stál u prvopočátků Bauerovy cesty na vrchol, vedl i Martina Jakše. „Mám lyžování v sobě, jsem fanatik,“ přiznal Petr Novák. „Zkoušel jsem jednu dobu terénní triatlon, ale nenaplňovalo mě to, proto jsem se vrátil k běžeckému lyžování, které je jedničkou,“ dodal.

Jak prozradil Novák v rozhovoru pro Českou televizi, kromě laufů by měl v nadcházející sezoně startovat také v několika závodech Tour de Ski a vrcholem by pro něj měl být Světový pohár v Novém Městě na Moravě. „Zaměřujeme se ale hlavně na sérii Ski Classics, která je pro mě jednoznačně ta nejprestižnější,“ říká.

Italská premiéra

Poprvé se Novák v barvách Bauerova týmu představí o víkendu při La Sgambedě v Itálii. V sobotu je na programu týmový prolog - po vzoru Tour de France se jede týmová časovka - a v neděli hlavní závod, který byl zkrácený na čtyřiadvacet kilometrů (4x6 km).

„Bojím se, že to může závod ovlivnit. Trať bude velmi úzká a jakákoli kolize nebo zaváhání na startu se bude velmi těžko dohánět, protože nepůjde moc předjíždět,“ míní Lukáš Bauer.

Kdo v dresu jeho týmu kromě Nováka ještě pojede? Na startu La Sgambedy se objeví Švédka Lina Korsgrenová, Slovenka Alena Procházková, Ondřej Horyna, Jan Šrail a Estonec Algo Kärp.

„Máme dva výborné závodníky a zbytek jede sbírat zkušenosti,“ říká o letošním složení týmu Bauer.

Hlavním jménem v ženské části je Korsgrenová, mezi jejíž nejlepší umístění patří třetí místo z loňského König-Ludwig-Laufu. V celkovém hodnocení Ski Classics skončila šestá. „Je to velmi kvalitní závodnice,“ soudí Bauer. „Tím, že bude na celém průběhu Ski Classics, je cílem výborné umístění v celkovém pořadí týmů, a je pro nás velmi důležitým prvkem. Když se někomu zadaří, většinou odchází do skandinávských týmů. To, že se mi podařilo přitáhnout ji do mého týmu, je pro mě první výrazný úspěch,“ říká Bauer.

Pokud bude Korsgrenová do pátého místa, bude prý velmi spokojený. „Alena Procházková absolvuje první lauf ve Ski Classics a byla nemocná, tak uvidíme, jak jí to vyjde. U kluků by to měl celou sezonu držet Petr Novák. První lauf jede Honza Šrail a uvidíme, jak se s tím popasuje,“ říká šéf týmu Pioneer Investments - Craft.

Jako klasický ředitel týmu bude Bauer vystupovat už teď v Itálii. „Budu chodit na porady, pomáhat s cestováním, občerstvovat a starat se o fungování týmu,“ říká o své roli.

Od profesora Pavla Koláře už sice dostal zelenou a znovu začíná s lyžováním, svůj návrat do bílé stopy ovšem plánuje až na Světový pohár v Toblachu. „Měl bych být v pořádku, jen musím čekat, že to bude zpočátku ještě pobolívat, ale snad se brzy rozjezdím,“ doufá Bauer.

Jeho prvním laufem by měla být Marcialonga, která se jede 31. ledna. Celkově se letos ve Ski Classics pojede deset závodů, ze kterých se po víkendu odkrojí v Itálii první dva.

„Je to pro nás důležité, ale radši si od toho vzhledem k podmínkám moc neslibuji. Bylo by dobré se pohybovat někde na úrovni do desátého místa v pořadí týmů, což by byl dobrý odrazový můstek pro příště,“ míní Bauer.

Po La Sgambedě si dá série měsíc pauzu, až do Jizerské padesátky, která pro Bauerův tým bude jako jediný z tak velkých závodů v Česku logicky dalším z vrcholů sezony.Najdete na iDNES.czmobilní verze