Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kvůli cyklistice po něm šla policie. Teď Ženíšek znovu postavil suverénní tým

bikový tým Jiřího Ženíška s Bauerem, Hruškou a Jakšem | foto: Volvo Auto Hase

24 2010
Mohl by si říct: Nemám to zapotřebí, na celou cyklistiku kašlu. Za to, že svému týmu obětoval všechno, se dostal do velkých problémů. Manažer Jiří Ženíšek ale svoje jméno očistil a teď poskládal nový mančaft - nic jiného než triumfy nebere.

Ženíšek stál v čele nejlepšího českého silničního profitýmu deset let, pracoval s Hruškou, Konečným, Svoradou, Voigtem. Sbírali tituly, suverenita byla jejich mottem.

Před pěti lety ze dne na den jméno eD´system-ZVVZ zmizelo ze světa.

Dvaapadesátiletého muže z jižních Čech, který byl jednatelem společnosti působící v oblasti cyklistiky, jsme obvinili, že v letech 1998-2001 zahrnoval do daňových přiznání faktury za služby, které podle dosavadního vyšetřování nebyly provedeny ani zaplaceny, stálo v policejní zprávě.

Za údajné daňové úniky ve výši devět milionů korun hrozilo Ženíškovi dvanáct let vězení, finanční policie mu byla tři roky v patách. Nakonec byl zproštěn obvinění.

"Jsem rád, že jsem obhájil sebe, pravdu," povídal. "Ale celé ty roky jsem stagnoval a to vám vezme chuť do tvorby, do podnikání."

Když jeho spis uzavřeli, Ženíšek ožil.

Novou motivací mu je bikový tým Volvo Auto Hase, který startuje do druhé závodní sezony. V modrobílých dresech vyrazí do závodů Jakš, Bauer, oba bronzoví z olympijského Vancouveru, nebo Hruška, jediný český majitel růžového dresu lídra z Gira.

"Pod Jirkou jsem jezdil, než jsem odešel na osm let do Španělska," vzpomínal Hruška. "A teď po deseti letech jsme se zase setkali, jen ne na galuskách, ale na tlustých pláštích."

Změna bicyklů je novum i pro ostříleného cyklistického bosse. Pětačtyřicet let se spojen se silnicí, teď se učí spolupráci s bikery.

"Trošku bolí si na ně zvyknout, je to specifické, složitější," uznal. "Ale cítím se mezi nimi dobře, zvlášť, když se trošku daří. Je tam adrenalin a to člověka trošku omladí, nakopne. Takže doufám, že budeme stejně úspěšní i letos."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze