Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Favorité se schovali „v závětří“. Pak vyrazili a triumf slavil Zarif

Na překážce Drop byli vpředu klisna Rain Magna s Janem Kratochvílem a valach Peintre Abstrait s Lukášem Matuským (vpravo). Vítězný valach Zarif s Josefem Bartošem (károvaný červenobílý dres) v pozadí vlevo. | foto: Lukáš Urban

1 2015
Květnovou steeplechase cross country Sagara v Pardubicích vyhráli s náskokem dvě a půl délky Josef Bartoš s valachem Zarifem.

Dva největší favorité si to rozdali v závěru hlavního závodu sobotního dostihového odpoledne v Pardubicích. Ryzák Zarif s Josefem Bartošem nakonec ustrážili první místo před mohutně finišujícím hnědákem Zugorem s Martinem Liškou.

„Zarifa jsem jezdil v poslední práci a nádherně jsem si zaskákal,“ vypravoval před předáváním cen v paddocku trenér vítězného valacha Josef Váňa starší. „Ukázal, že je velice dobrý kůň. Zvlášť když byl podporovaný takovým žokejem, který jej jezdil už dříve,“ pochválil Váňa starší také Bartoše, svého někdejšího přímého podřízeného.

Jak Zarif, tak Zugor přitom byli dlouho „uklizení“ mezi dalšími koňmi a moc o nich nebylo slyšet. Krátce po startu se na čele závodu seřadili Hegnus, Sapfó, Frasini, Vandual a Sokol a tohle pořadí se průběžně jenom lehce přesýpalo.

Na malém vodním příkopu se ke koním vpředu přidal Hinton, ale hned nato přišel na Irské lavici jeho karambol. Shodil Marcela Nováka a podobně tu skončil i Jaroslav Myška, který „sletěl“ z Hegnuse. Další účastníci kolizi ustáli, ale některé z nich, včetně Zugora, to zdrželo.

„Stálo ho to síly, musel potom dojíždět ztrátu. Tím pádem ho jezdec nemohl posunout ještě dál, aby ho neutavil,“ řekla Zugorova trenérka Lenka Horáková a dodala: „Kdyby nezůstal na té Irské, tak by Zarifovi v cíli ještě zatopil.“

Na Francouzském skoku za lesem vodila klisna Rain Magna s Janem Kratochvílem, na Dropu už byl první Peintre Abstrait s Lukášem Matuským. Sapfó s Janem Odložilem následně upadla na Velkém vodním příkopu. To už mířil nezadržitelně dopředu Zarif a za ním se chystal na svůj velkolepý nástup Zugor. Zarif ho však v cílové rovince dokázal odrazit.

Žokej Bartoš se pak stal společně s žákem Jakubem Spáčilem nejúspěšnějším jezdcem dne - oba dobyli dvě prvenství. Zajímavostí rámcových dostihů bylo, že ve dvou případech dosáhly na pódiové umístění ženy. Barbora Málková byla s klisnou Macaone třetí v početné konkurenci ve čtvrtém dostihu a amatérka Veronika Řezáčová rovněž s klisnou White Angel druhá v sedmém, určeném pro mladé jezdce.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze