Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kvality finalistů jsou vyrovnané

6 2000
P r a h a - Austrálie nebo Španělsko? Která země se bude po nadcházejícím víkendu moci honosit skutečností, že je posledním vítězem slavného Davis Cupu ve století, jež dalo této soutěži slávu a prestiž? Barcelonu čeká veliká bitva. Na jedné straně ambiciózní loňští vítězové z Austrálie, na straně druhé domácí Španělé toužící získat svůj první titul a vrátit soupeři tři finálové porážky. Jací tenisté budou aktéry této bitvy?

Rozhodnou maličkosti, těžko dopředu tipovat vítěze. Španělé mají jednoznačně výhodu v domácím prostředí a volbě povrchu. Antuka jim sedí víc než Australanům zvyklým hrát spíše na tvrdých površích. Na druhé straně však stojí zkušenosti z loňského finále a sebevědomí sedmadvacetinásobného vítěze soutěže. Vše leží na hráčích.


Alex Corretja
26 let, 180 cm, 70 kg, ATP singl: 7. místo, ATP debl: 306. místo
Jedničkou domácího výběru je Alex Corretja. Světová sedmička se na nedávném turnaji Masters neprobojovala ze základní skupiny, ale Corretja už předem prohlašoval, že se soustředí hlavně na Davis Cup. Přesto jeho vystoupení ještě posílilo důvěru Španělů v úspěch. Lídr týmu tam totiž přehrál jedničku hostů Lleytona Hewitta. Na antuce by měly jeho šance ve vzájemné konfrontaci ještě vzrůst.


Lleyton Hewitt
19 let, 180 cm, 65 kg, ATP singl: 6. místo, ATP debl: 20. místo
Jako kometa vlétl tento vlasatý mladíček do letošní sezony, na jejímž konci se třpytí účast na závěrečném Masters v Lisabonu, kde si připsal skalp Peta Samprase. Hewittovy kvality jakoby by v týmové soutěži ještě nabývaly. V paměti zůstává jeho vystoupení proti USA, kdy porazil zkušeného Todda Martina, či výhry nad Safinem a Kafelnikovem. V Davis Cupu má dosud skvělou bilanci 10:2.

Juan Carlos Ferrero
20. let, ATP singl: 12. místo
Spadea, Kafelnikov a Safin, to jsou jediní tři hráči, proti nimž tento mladík dosud v Davis Cupu nastoupil. Zároveň to jsou též tři výhry "komára" z Valencie dosažené při ztrátě jediného setu. Zatím není jisté, zda dostane vedle jistého Corretji příležitost on nebo Carlos Costa.

Patrick Rafter
28 let, 185 cm, 79 kg, ATP singl: 15. místo, ATP debl: 121. místo
Lepší časy pamatuje Patrick Rafter. Vinou přestálých zranění se tento vítěz US Open 1999 dostává jenom pomalu do bývalé formy. V letošním finále ale bude bojovat se zvláštní motivací. Loňský triumf australské reprezentace šel totiž momo něj, smolař Rafter stál kvůli zraněnému ramenu. Mohl by být klíčem k úspěchu svého týmu, od jara 1998 v soutěži neprohrál.

Alberto Costa
25 let, 180 cm, 74 kg, ATP singl: 26. místo, ATP debl: 1088. místo
Excelentní antukář se letos podílel na úspěšném tažení Španělska pohárem. Proti porážce s Gaudenzim v již rozhodnutém zápase s Itálií může postavit triumfy v zápasech s Sanguinettim, Martinem a zejména čtvrtfinálové ztrapnění Jevgenije Kafelnikova dvěma kanáry ve čtvrtfinále. Spolu s Corretjou mají bronz z olympijského deblu a ve čtyřhře by mohli nastoupit i v Barceloně.

Mark Woodforde
35 let, 188 cm, 78 kg, ATP singl: 323. místo, ATP debl: 1. místo
Dvojče ze slavných "woodies" chystá loučení s velkým tenisem a chce se rozloučit vítězstvím v Davis Cupu. Při neúčasti Woodforda se pravděpodobně postaví po bok Sandonu Stolleovi, i když není vyloučena ani varianta s Rafterem.

Autor:


Témata: čtvrtfinále
Najdete na iDNES.czmobilní verze