Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kvalifikaci vyhrál Häkkinen

11 2000
M e l b o u r n e - Obsazení první řady při startu Velké ceny Austrálie, prvního závodu letošního seriálu mistrovství světa formule 1, bude násleující: Mika Häkkinen, David Coulthard. Jezdci stáje McLaren si svá výsadní postavení vyjeli v kvalifikačním tréninku a zopakovali situaci z předešlých dvou let, v nichž se v Melbourne seřadili v totožném pořadí. Obhájce titulu Häkkinen zajel na okruhu v Albert Parku, dlouhém 5,303 kilometru, čas jedna minuta a 30,556 vteřiny, byl tedy pomalejší než v kvalifikacích na závody v letech 1998 a 1999.
Hned za "Stříbrnými šípy" budou čekat na příležitost se svými ferrari Michael Schumacher a Rubens Barichello, a konečně i třetí řada bude kompletně obsazena jednou stájí, jíž je Jordan s piloty Heinzem-Haraldem Frentzenem a Jarnem Trullim.

Triumf stáje McLaren zkalila Coulthardova havárie v závěrečných fázích tréninku. Jezdec, jenž neustále atakoval časy svého týmového kolegy a několikrát vedl, vyvázl z nárazu do bariéry nezraněn. "Najednou jsem ztratil zadek vozu," vysvětloval Skot jezdeckou hantýrkou příčinu nehody. "Udělali jsme nějaká opatření k vyvážení auta, ale nenašli jsme to úplně správné," postěžoval si.

Vinou Coulthardova karambolu přišel Michael Schumacher o poslední možnost překonat své konkurenty, protože se na trati objevily zpomalovací červené vlajky. Nebylo to poprvé, neboť těžkou havárii přečkal také dvacetiletý nováček šampionátu Jenson Button, o jehož způsobilosti jezdit závody formule 1 pochybuje i jeho stájový kolega od Williamsu Ralf Schumacher.

Button roztrhal při svém dopoledním zaváhání dvě kola a ve druhé fázi se na trať už nedostal, protože vznikly problémy s tankováním do jeho vozu. Angličan komentoval své potíže lakonicky: "Něco takového se může stát vždycky. Učím se." V neděli odstartuje předposlední, za něj se postaví už jen další debutant, Argentinec Gaston Mazzacane s minardi.

Technické problémy na motoru se nevyhnuly ani vítězi. Häkkinen přišel jejich vinou o část ranního tréninku a byl svým kvalifikačním vítězstvím překvapen. "Tým udělal velký kus práce, ukázalo se, jak jsme silní. Těžko teď říci, jak dopadne závod. Počkáme a uvidíme," konstatoval viditelně unavený Fin, ale stačil ještě zažertovat, že by do kokpitu potřeboval klimatizaci, protože mu bylo vedro. Během dne vystoupaly venkovní teploty v Melbourne až na 45 stupňů Celsia.

Výsledky - kvalifikace:
1. Häkkinen (Fin./McLaren) 1:30,556 s,
2. Coulthard (Brit./McLaren) 1:30,910,
3. M. Schumacher (Něm./Ferrari) 1:31,075,
4. Barrichello (Braz./Ferrari) 1:31,102,
5. Frentzen (Něm./Jordan) 1:31,359.,
6. Trulli (It./Jordan) 1:31,504,
7. Irvine (Brit./Jaguar) 1:31,514.,
8. Villeneuve (Kan./BAR) 1:31,968,
9. Fisichella (It./Benetton) 1:31,992,
10. Salo (Fin./Sauber) 1:32,018.

David Coulthard, Mika Häkkinen a Michael Schumacher na tiskové konferenci po kvalifikačním tréninku na Velkou cenu Austrálie.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze