Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Favority překvapil v kvalifikaci na Velkou pardubickou Hegnus s Bartošem

Žokej Josef Bartoš s Hegnusem vítězí na mítinku v Pardubicích. | foto: Martin Veselý, MAFRA

14 2015
U jeho jména s číslem pět zářil na obrazovce sázkové kanceláře kurz 7,77 ku jedné. Kdo tak vsadil na sedmiletého hnědáka Hegnuse, mohl si po doběhu závěrečné kvalifikace na říjnovou 125. Velkou pardubickou odnést domů slušné peníze. Valach ze stáje Ševců předčil i zkušené kvalifikanty v čele s jejich specialistou Trezorem či květnovým vítězem Universe of Gracie.

„Nečekal jsem, že bych mohl vyhrát. Před dostihem mi to moc nešlo, ale zašel jsem na záchod a řekl si, že teď už to prostě dám. Šel jsem do toho strašně natěšený a s odhodláním, že alespoň jednou musím zvítězit,“ řekl šťastný žokej Josef Bartoš.

Hegnus si doběhl pro své páté prvenství v kariéře. Bartoš, jenž s ním triumfoval v Pardubicích už loni, mu věští solidní budoucnost. Zatím kůň z tréninku Čestmíra Olehly běhal na kratších distancích a do Velké ani není nahlášený. Náročnou 5800 metrů dlouhou kvalifikaci ale zvládl na výbornou.

„Pan Olehla má koně ze střediska vždycky nachystané i na dlouhé distance. Hegnus zažil už tolik dostihů, že to měl vydržet,“ prohlásil Bartoš, pro něhož to bylo druhé „svezení“ na tomto koni. A opět vítězné.

Průběh přitom nijak nenaznačoval, že by dvojice mohla ukázat záda celému jedenáctičlennému startovnímu poli. Bartoš ale věřil, že u cílové podkovy bude jako první hlava jeho koně. „Šel mi náramně už od začátku dostihu. Suprově jsem se vezl a za lesem ho pošetřil. Všechno pasovalo a měl jsem dobrou výchozí pozici,“ popsal Bartoš dění na dráze.

Fotogalerie

Na čele byl přitom dlouho hlavní aspirant na vítězství Universe of Gracie s Janem Faltejskem, který nakonec finišoval jako třetí. Více se Hegnus zapotil v závěrečné fázi s králem kvalifikací Trezorem v sedle s Jaroslavem Myškou.

„Když viděl, že Trezor utíká, tak na předposlední překážce zabral. Šel jsem na špici a vezl jsem ho domů. Pak se už díval po lidech, takže jsem ho jen musel upozornit, aby mě nevzal nějaký koncový kůň,“ poznamenal Bartoš, který letos vyhrál již druhou kvalifikaci. V červnu však slavil se Zarifem.

„Hegnus fungoval stejně dobře jako Zarif. Je také veliký, takže jsou si podobní. Mám rád koně, kteří nikam neprchají, drží se kolem středu pole a mají slušný závěr,“ řekl Bartoš, který do Velké osedlá právě ryzáka Zarifa, jehož připravuje trenér Josef Váňa starší.

„Jsem za tu šanci rád. Poslední tři ročníky jsem nedojel, takže už mám strašný hlad po úspěchu,“ dodal zkušený žokej.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze