Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tempo vítěze první kvalifikace na Velkou pardubickou trenéra děsilo

První kvalifikaci na 124. Velkou pardubickou vyhrál Marek Stromský na devítiletém hnědáku valachu Nikasovi. | foto: Tomáš Kubelka

26 2014
Vůbec nevadilo, že zraněného Dušana Andrése musel v jeho sedle zastoupit Marek Stromský. Devítiletý hnědák valach Nikas ze stáje Castor i s novým žokejem názorně ukázal, že loni na podzim neskončil ve Velké pardubické na stříbrné příčce omylem. V sobotní první kvalifikaci na slavný závod Nikas zvítězil o jednu délku s výrokem "boj" před ryzákem Peintre Abstrait s Lukášem Matuským. Kousek za nimi pak dospěli do finiše hnědák Speranza s Francouzem Thomasem Boyerem.

Do steeplechase cross country na 5 800 metrů s dotací 300 tisíc nejrychleji vyrazili koně Gauner Danon a Grilias, ovšem těsně za nimi se pohybovali i ti s nejnižšími kurzy: Nikas nebo Klaus vedený Josefem Bartošem. S nimi si co chvíli vyměňovali pozice Universe of Gracie (Jiří Kousek) a Peintre Abstrait.

"Z toho, že jsme šli tak vpředu, jsem byl nervózní," přiznal po závodě trenér Nikase Stanislav Popelka. Na prodlouženém Taxisově příkopu upadl první kůň, Basso s Ondřejem Velkem. Na Irské lavici se poroučel Rostislav Benš z Puntarenase a následný Popkovický skok se stal osudným Cimovi s Jaroslavem Myškou. Skok přes tutéž překážku jen tak tak překonal Nebrius (Jakub Kocman), který se vinou toho propadl dozadu.

Naopak ke stávajícím lídrům se na chvíli prodrali Zarif a Kindly Boy. Unavený Nebrius musel být posléze zadržen a dostavily se další pády - Griliase, Gauner Danona a Ready For Smile. Síly rapidně ubývaly i Universe of Gracie, který část dostihu odvodil.

V té době to na triumf Nikase nevypadalo, ostatní favorité působili svěžejším dojmem. Jenže pak zase zabral. "Bylo to hodně měkké, od "angličáku" (Velký anglický skok) to musel odbojovat. Měl jsem strach, jestli to vydrží. Ale jak šel dopředu, už to bylo dobré," oddechl si trenér Popelka.

V cílové rovině se na jeho svěřence sice sápal podél vnější bariéry Peintre Abstrait, ale Nikas odolal. V říjnu při 124. Velké se bude téměř jistě znovu počítat mezi největší soupeře její dvojnásobné vítězky Orphee des Blins. "Vím, že se o Nikasovi říká, že není koněm pro jarní dostihy a jeho forma jde nahoru postupně, ale už teď na tom byl moc dobře. Byl výborně nachystaný," pochvaloval si vítězný žokej Marek Stromský.

"Vůbec to přitom pro nás nebyl jednoduchý dostih, ale Nikas je moc dobrý a zkušený kůň a zvládl všechny složité situace parádně. Dopadlo to pro nás skvěle a jsem rád, že jsem Dušana Andrése takhle nahradil," řekl Stromský. Kromě Nikase, Peintre Abstraita a Speranzy se úspěšným doběhem kvalifikovali ještě Klaus, Universe of Gracie, Zarif, Amaragon, Kindly Boy a Al Jaz.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze