Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Basketbalové juniorky s přehledem postoupily na mistrovství Evropy 3x3

Česká mládežnická reprezentantka Karolína Fadrhonsová během time-outu | foto: FIBA / Václav Mudra

2 2015
České basketbalistky do 18 let úspěšně splnily svojí misi, z kvalifikace postoupily na mistrovství Evropy 3x3. Turnaj v lotyšské Rize přitom opanovaly bez ztráty jediného bodu.

Český tým pod vedením Michaely Uhrové ve složení Adéla Neubauerová, Karolína Fadrhonsová, Michaela Gaislerová a Veronika Pondělíčková během dvoudenního turnaje nepadl. A to čelil nejen domácímu výběru, ale například Ruskám, Maďarkám či Francouzkám.

„Až tak jasné to ale nebylo. Týmy sem přijely většinou s mladšími hráčkami. Říkala jsem, že pro nás budou největší soupeřky Francie a Maďarsko. To se v průběhu turnaje taky potvrdilo,“ vzpomínala Uhrová na těsné výsledky s Francií (14:12) a dokonce dva s Maďarskem (15:11 a 17:13). Maďarky totiž český tým porazil i ve finále.

Zápasy českého týmu

Česko - Rumunsko 18:10

Česko - Bělorusko 21:13

Maďarsko - Česko 11:15

Česko - Rusko 16:5

Lotyšsko - Česko 8:13

Francie - Česko 12:14

Finále:
Česko - Maďarsko 17:13

Celkový triumf hřeje českou čtveřici, ale kdo by si myslel, že jí zajistí lehčí soupeřky pro evropský šampionát, ten by byl na omylu: „V podstatě to pro nás nic neznamená. Rozlosování ME se bude dělat stejně podle rankingu. Turnaj ale holkám dodal sebevědomí, že dokáží porazit kohokoliv. Vytvořily si pro ME dobrou pozici v hlavě.“

Není však jisté zda česká reprezentace odcestuje na ME do Běloruska (21. - 23. srpna) ve stejném složení. „Je předčasné o tom ještě mluvit. Nominaci budu řešit v týdnu. Šampionát koliduje s přípravou na extraligu. Budu muset žádat o jejich uvolnění. Podle pravidel můžu ale vyměnit maximálně dvě hráčky,“ láme si hlavu Uhrová.

„Nemyslím, že nám kluby uvolní hráčky na soustředění. Možná pojedeme o den dřív, abychom si zatrénovaly ještě na místě. Nebudu ale rozhodně brát novou hráčku, to by bylo časově složité. Buď pojedeme ve stejném složení nebo vezmu některou z holek, které letos hrály na MS,“ uvažuje vedoucí týmu.

Sama ovšem přiznává, že nemá moc důvodů něco ve čtyřčlenné sestavě měnit: „Tým v Rize fungoval dobře. Holky hrály velmi tvrdě, s čímž jsme na MS měly problémy. Tady předváděly jiný styl. Měly jsme to dobře rozložené, holky střílely zvenku a uměly si poradit i s tvrdou hrou.“ 

Ta se podle Uhrové pohybovala na hranici zákeřnosti. „Holky se nenechaly vyprovokovat. Až na jeden incident,“ směje se Uhrová při vzpomínce na vyloučení Adély Neubauerové, která si nenechala líbit nevybíravý zákrok soupeřky.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze