Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Házenkářky mohou v Itálii oslavit postup na mistrovství Evropy

Česká házenkářka Michaela Hrbková (s míčem) se snaží prosadit přes srbskou obranu. | foto: Alex Wipf/chf.cz

31 2016
České házenkářky mohou už ve středu za určitých okolností slavit postup na mistrovství Evropy. Stane se tak pokud zvítězí na půdě nejhoršího týmu čtyřčlenné skupiny Itálie a třetí Ukrajina zároveň prohraje s lídrem ze Srbska.

V tom případě budou mít Češky jistotu, že neskončí hůř než na postupovém druhém místě.

Češky jsou po čtyřech z šesti zápasů skupiny na druhé příčce o bod před třetí Ukrajinou, s níž o víkendu v Mostě celou kvalifikaci uzavřou. Na prosincový šampionát postoupí první dva týmy z každé skupiny a nejlepší celek z třetích míst.

„Soustředíme se jen na zápas s Italkami a pak s Ukrajinkami. Existuje spousta početních variant toho, co musíme vyhrát a co už nemusí být důležité, snad by se dalo postoupit i ze třetího místa. Ale já tyhle počty a kombinace nemám rád. Prostě se připravíme na oba zápasy tak, abychom je vyhráli,“ uvedl trenér Jan Bašný. „A podle toho, jaký podáme v Itálii výkon, a jak budou hrát Ukrajinky se Srbkami, se uvidí, co bude dál,“ dodal.

Jeho tým by v případě výhry v Itálii mohl za určitých okolností bez ohledu na výsledek z Ukrajiny získat jistotu, že bude v kvalifikaci případně nejlepším celkem z třetích míst a tím pádem postoupí.

Itálie dosud v kvalifikaci prohrála všechna čtyři utkání. Na úvod skupiny podlehla na půdě českého týmu 15:33. „Zápasy proti Italkám jsou velmi ošemetné a nevypočitatelné, protože házenkářsky nejsou tak špatné, jak naznačují jejich výsledky. Pětadvacet minut vydrží hrát vyrovnaně, jejich hra se oproti podzimu výrazně zlepšila,“ uvedl Bašný.

„Na domácím hřišti mohou být nepříjemným soupeřem. Bude to pro ně poslední zápas před domácím publikem, kde se budou chtít vytáhnout a aspoň nějaký bod uhrát. Doufám, že se nám podaří zápas rozhodnout co nejdřív,“ doplnil trenér.

České hráčky mohou postoupit na první velkou akci od roku 2013, kdy startovaly na světovém šampionátu. Na Euru naposledy hrály od rok dříve.

Zápas v Itálii začne ve středu ve 20:00.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze