Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Po debaklu pomohla velká hádka. Na ME 3x3 Češi chybět nebudou

Čeští reprezentanti 3x3 Roman Zachrla, Pavel Bosák, Ondřej Dygrýn a Jan Kratochvíl (zleva). A mezi nimi stojí uprostřed vedoucí týmu Michal Kruk. | foto: Archiv ČBF

26 2016
To tedy bylo těsné! Čeští basketbaloví reprezentanti ve 3x3 se dokázali na kvalifikační turnaji v Andoře probojovat na letošní mistrovství Evropy. Neměli to ale vůbec jednoduché, když museli ve dvoudenním turnaji dotahovat nepovedený vstup.

Tím jednoznačně vysoká prohra 9:21 s Běloruskem byla. Nejde jen o to, že si Češi na úvod nepřipsali do tabulky skupiny vítězství, ale ve 3x3 hraje podstatnou roli také celkové skóre. Částečně pak své zaváhání napravili vydřenou výhrou 21:12 nad domácím výběrem.

„Po katastrofálním výsledku s Běloruskem jsme vydřeli vítězství nad domácí Andorrou. Nicméně herní projev a výkon byl pořád na úrovni české Tour. Večer jsme si to zostra vyříkali. Trošku létala ostrá slova, ale někdy to jinak nejde. Dohodli jsme se, že ráno půjdeme na trénink a přesně si ukážeme, co chceme hrát. Každý z hráčů si řekl svou představu a já jsem to potom zamíchal v hrnci,“ popsal pravděpodobně zlomový okamžik z českého pohledu vedoucí národního týmu Michal Kruk.

Češi (tým ve složení Pavel Bosák, Roman Zachrla, Jan Kratochvíl a Ondřej Dygrýn) totiž druhý den turnaje zvládli těsné utkání s Ukrajinou 21:19 a do karet jim hrála i výhra Andorry nad Běloruskem. Do čtvrtfinále tak dostali papírově nejschůdnějšího soupeře.

Jenže... „Velmi dobrý výkon a vítězství Andorry nad Běloruskem nás posunulo na první místo ve skupině, takže jsme šli na čtvrtého ze druhé skupiny, Lotyšsko. Po neuvěřitelné bitvě rozhodl košem v poslední vteřině Roman Zachrla. Ten patřil mezi nejlepší hráče turnaje,“ ocenil přínos v basketu 3x3 zkušeného borce Kruk po výhře 21:19.

Češi tak po infarktovém zápasu postoupili do semifinále a hlavní cíl tak byl splněn. Všechny čtyři nejlepší celky této kvalifikace totiž získaly místo na evropském šampionátu. Utkání se Slovinskem tak bylo už formalitou, ve které se hrálo o slávu. Čest oba celky získaly postupem na ME.

„Byl to těsný zápas, ale důležité je, že se nikdo nezranil. Dali nám sedm trojek a v daný okamžik byli o kousek lepší. Nicméně dělené třetí místo je v této konkurenci super. Jsme pomlácení a nějaká drobná zranění jsou, ale to ke 3x3 patří,“ byl po konci turnaje uvolněný Kruk.

Zápas se Slovinskem (17:21) ho navíc utvrdil v jedné pozitivní věci: „Jsme schopni hrát s každým.“

To mohou Češi potvrdit na ME, které až na začátku září hostí rumunská Bukurešť.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze