Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kvalifikace amatérů na Czech Open byla hodnotnější než profesionálů

Logo golfového Czech Open 2010.

23 2010
Amatéři Jan Ryba s Peterem Švajlenem a profesionálové Martin Rudecký, Lukáš Tintěra a Jiří Štryncl se mohou začít připravovat na srpnový Czech Open. Uspěli totiž v kvalifikaci o divoké karty na tento turnaj ze série European PGA Tour, který se bude hrát v Čeladné.

A ve dvoukolové kvalifikaci zářili především amatérští golfisté. "Vždyť v pořadí třetí profesionál, který ještě bral divokou kartu, by mezi amatéry skončil až desátý," upozornil rozhodčí Tomáš Vávra.

A výsledky kvalifikace jen potvrzují Vávrova slova. Vítěz mezi profesionály Rudecký zahrál dvě kola na 153 úderů (77+76) a s tímto výsledkem by mezi amatéry skončil až na šestém místě, tedy bez jakéhokoliv nároku na divokou kartu.

Amatér Ryba předvedl ve dvoukolové kvalifikaci výkon 143 úderů (73+70). "O tomhle výsledku se už dá hovořit jako o skutečném golfu," podotkl Vávra.

A mezi amatéry byla k vidění i­ opravdová golfová bitva o druhou divokou kartu. Požadovaná dvě kola totiž zahráli na stejný počet úderů (147) Švajlen (74+73) a Michal Pospíšil (77+70). Rozhodnout tak mezi nimi musela dodatečná rozehra na další jamce.

Tu lépe zvládl slovenský golfista, reprezentující Park Golf Club TJ Mittal Ostrava. Zahrál birdie ukázkovým chipem snad z deseti metrů.

Grand Finale Czech PGA Tour 2009, Kaskáda - Lukáš Tintěra, 1. kolo.

Čeladenské hřiště, které se v­předchozích týdnech potýkalo s­ přívaly vody, tak po víkendovém mistrovství amatérů ve hře na jamky obstálo v další zkoušce. "Drobné dozvuky povodní jsou ještě znát, ale hřiště je v pohodě," uvedl Vávra.

Profesionálové na něm chybovali především při patování. "Viděli jsme tu trojpaty z krátkých pozic. V tom mají velkou rezervu. Jako by se nemohli srovnat s rychlostí greenů, která byla devět stop," všiml si Vávra.

A to při Czech Open budou greeny ještě o stopu či o stopu a půl rychlejší. "Pokud se chtějí čeští profesionálové poměřovat s těmi světovými či evropskými, mají ještě co vylepšovat. Snad přijedou a potrénují."

Loni zahráli mezi evropskou konkurencí nejlíp amatéři Matuš a Korda. "To samo o sobě o něčem mluví. A po této kvalifikaci se zdá, že trend je zatím stejný," upozornil čeladenský rozhodčí a pro vykreslení dodal jeden detail: "V prvním kole kvalifikace se na ostrovní patnácté jamce trefili všichni amatéři až na jednoho na green. Profesionálům to lítalo do bunkerů a do vody."Najdete na iDNES.czmobilní verze