Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kurfürstová: Chci vyhrát Evropský pohár!

2 2006
Praha - Dva cíle si stanovila pro nadcházející zimu nejzkušenější česká sjezdařka Eva Kurfürstová. Chtěla by pravidelně končit v první třicítce Světového poháru a zároveň vyhrát Evropský pohár, který jí vloni těsně utekl. Sama ale zatím netuší, zda se podaří zdolat obě mety, či bude muset jednu upřednostnit.

Zástupci reprezentačního družstva žen poněkud naříkali na komplikovanou letní přípravu. Jak byste ji zhodnotila vy?
Celkově by se dalo říci, že byla nakonec dobrá. Ale byla komplikovaná tím počasím. Bylo velmi teplo a již koncem června začaly ledovce měknout. To znamená, že poslední zbytky sněhu byly hodně měkké. Z tohoto hlediska příprava nebyla tak kvalitní, jak jsme si představovaly.

Jak jste tu situaci řešili?
Když nakonec sníh úplně roztál, musely jsme vychytávat příchody studené fronty. Při jejich příchodu jsme se musely urychleně sbalit a odejet na tréninky. Několikrát se nám povedlo zachytit pro lyžování slušné dny, takže díky tomu jsme udělaly veškerou práci, kterou jsme udělat potřebovaly.

Co to znamená v praxi?
Mám za sebou čtyřicet čtyři dní, což je z mého hlediska v mém věku dostatečné, také objemy mám slušné. V porovnání s loňskem bylo těch kvalitnějších dní k tréninku více. Na druhou stranu mám ale letos více objemů ve slalomu, takže jsem připravena minimálně stejně kvalitně, jako minulý rok. A je samozřejmé, že další část přípravy proběhne ještě před startem Světového poháru ve Skandinávii.

Jak se na prahu nové sezony cítíte?
Nejlépe jsem připravena na slalom, což je pro mě typické. Když mám volit mezi disciplínami, je to vždycky slalom, protože vím, že tam jezdím dobře a mám v něm největší šanci. Tím nechci zavrhovat třeba obří slalom, kde mám také slušné šance, ale slalom je mojí prioritou.

Vyhlásila jste útok na Evropský pohár. Znamená to, že jej upřednostňujete?
To je složitější. Rozhodnutí o prioritách teprve padne. Já si musím vybrat, nemůžu chtít sedět na dvou židlích. Programy závodů jsou udělány tak, že se Světový a Evropský pohár částečně kryjí. A pokud chci podávat dobré výkony, musím být i odpočatá a ne se honit. Cíle před sezonou mám dva. Určitě bych chtěla vyhrát Evropský pohár, to říkám na rovinu. V nejhorším případě chci skončit s medailí. Pokud jde o Světový pohár, díky pozicím, které jsem si vybojovala, je mým cílem pravidelně bodovat. Chtěla bych figurovat v elitní třicítce, třeba dvacátá devátá, ale být tam. Když se mi bude dařit, budu zvažovat, jak mám obě soutěže rozjeté a kterou upřednostním.

Je touha po Evropském poháru znásobena vaší loňskou "bramborovou" medailí?
Vloni mi Evropský pohár utekl kvůli olympiádě. Kdybych nebyla na olympiádě, Evropský pohár bych vyhrála. Mě stačilo absolvovat závody, dojet je a měla bych to. Nakonec jsem skončila čtvrtá a hodně mě to mrzelo, i když i to byl úspěch.

Stanovila jste si konkrétní cíle pro oba poháry, jaké ambice máte pro vrchol sezony, mistrovství světa?
Na mistrovství světa se chystám, ale zatím na něj vůbec nemyslím. Protože bude sice vrcholem sezony, ale dobrý výsledek na mistrovství světa je dán dobrou výkonností v celé sezoně. Ono nejde celý rok jezdit špatně a potom na mistrovství zazářit. To musí být strašná náhoda. Když budu mít dobrou výkonnost během celého roku, mohu očekávat dobrý výsledek i na mistrovství světa. Žádné cíle si nedávám. Především proto, že bych tam měla jet hlavně slalom, který je malinko specifický. Světová špička ve slalomu je roztříštěná mezi mnoho zemí, takže oproti Světovému poháru je tam hodně malý odpis závodnic. Chybí tam třeba jen dvě holky z první třicítky, což například v obřím slalomu takto není. Tam ubude takových třicet závodnic ze startovního pole.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze