Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dvě rány, první je Plzeň. Kudličku motivuje Balnerův čerstvý rekord

Tyčkař Jan Kudlička na mítinku Zlatá tretra v Ostravě. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

25 2015
Několik let se tyčkař Jan Kudlička snažil o překonání letitého českého rekordu Adama Ptáčka, ale ve středu jej v Baku předčil jeho parťák z Julisky Michal Balner. Ten hranici posunul o centimetr na výšku 582 a Kudličkova motivace je prý nyní o to větší. "Je velká šance rekord vylepšit, ať už se to povede mně, anebo Michalovi," říká 27letý majitel loňského evropského bronzu před mistrovstvím republiky v Plzni, kde je soutěž tyčkařů na programu v sobotu.

Opravdu vás čerstvý Balnerův rekord tak motivuje?
Určitě a myslím, že je velká pravděpodobnost, že tenhle rekord dlouho nevydrží. Adamův výkon z roku 2003 jsem chtěl překonat už mnohokrát, v roce 2013 jsem ho atakoval snad desetkrát, ale nikdy to nevyšlo. A když ano, tak při exhibicích, které ovšem na rozdíl od té v Baku neměly regulérní sektor. Teď je moje motivace větší než kdykoli předtím. Když budou v Plzní dobré podmínky a dobrá atmosféra, není nereálné rekord posunout, ať už to budu já, anebo Michal.

Když jste se dozvěděl o jeho rekordu, neřekl jste si, že jste měl do Baku letět taky?
Vůbec ne. V neděli jsem skákal na mistrovství Evropy družstev na Krétě, byl to hodně dlouhý a vyčerpávající závod ve vedru (Kudlička obsadil druhé místo za výkon 575 cm - pozn.). A můj zápis konečně vypadal, jak měl, první opravu jsem měl až na rekordní výšce 585, což je slibné - přesvědčil jsem se, že jsem na dobré cestě. Chci ale říct, že jsem se vrátil v pondělí a v ten samý den bych musel letět do Baku. To by nebyl ideální režim, cítil jsem se vyšťavený.

A když se teď podíváte zpětně, opravdu by nestálo za to exhibici v Baku stihnout?
Je pravděpodobné, že bych tam taky neskočil málo, beru to ale tak, že se stane to, co se stát má. Spíš Michalův rekord beru jako takové ty ty ty, musíš se víc snažit. Teď samozřejmě udělám všechno pro to, abych skočil víc.

Michal Balner byl v Baku i přes nový český rekord až čtvrtý...
Ten sektor na náměstí v Baku musel být úžasný - nebyla tam absolutní špička, ale zaskákali všichni. Jsem rád, že se přestává hrát na to, jestli někdo skočil na prknech a někdo jiný ne. Po Plzni bude 1. července Pražská tyčka, poprvé se bude skákat před Rudolfinem. Sektor má být regulérní a ne z kopce jako na Václavském náměstí, odkud rekordní pokusy neplatily. Takže nás teď čekají dvě rány, uvidíme, co z toho vzejde.

Už jste stihl Balnerovi blahopřát?
Jasně, poslal jsem mu gratulaci s dovětkem, že nesmí usnout na vavřínech, protože letos se počítá hlavně srpnové mistrovství světa v Pekingu. Jsem rád, že se mu to povedlo, trénujeme spolu sami dva a ve dvou se to líp táhne - nejsem sám s trenérem Paterou. Doufám, že se najdou mladší kluci, kteří doplní naši skupinu, dokud ještě skáčeme.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze