Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zlomené žebro už nebolí. A na Vysočině se chci bít o triumf, říká Kulhavý

Jaroslav Kulhavý | foto:  Michal Sváček, MAFRA

21 2014
Dvakrát už letos stál na nejvyšším stupínku, pokaždé to však bylo "jen" v závodech Českého poháru. O víkendu zamíří biker Jaroslav Kulhavý ke svému druhému startu v poháru světovém a po všech trablech, co ho na jaře provázely, doufá olympijský šampion v posun vzhůru. V prvním podniku SP kvůli nemoci nestartoval, pak v Austrálii dojel desátý. "A na Vysočině chci bojovat o pódium, nebo o první místo," plánoval si.

Jak velkým limitem bude žebro, které jste si v Cairns zlomil?
Bolí jen trochu, třeba když na něm ležím, ale dá se říct, že na kole mě neomezuje. Už to bude měsíc a problémy s dýcháním jsou pryč, po zdravotní stránce jsem stoprocentní, nebo-li žádné problémy nevidím. Teď je důležité co forma a jak se mi povede závod.

Který berete za první vrchol sezony?
A na který jsem se chtěl po zraněních připravit. Všechno je na dobré cestě, i když nedokážu říct, jestli pojedu o vítězství. Nové Město beru jako oficiální vstup do sezony, kdy už nebudu ničím limitován a nebude se na co vymlouvat. Od teď už by měly přicházet výsledky.

Po Cairns jste si postěžoval, že jste udělal chyby, které je třeba vyladit. Bylo na to dost času?
Bylo ho dost. Hodně mě posunul jak ten australský závod, tak pak maraton na Gardě, kde jela celá světová špička a nebýt špatného značení, tak jsem vyhrál. Ale dal mi i tak hodně, byly to 4,5 hodiny závodního tempa a cítil jsem se fakt dobře. Myslím, že to bude znát. Dohnal jsem toho za poslední měsíc hodně a snad v Novém Městě nepojedu mezi 5. a 10. místem.

O víkendu jste vyhrál pohárový Bedřichov. Co vám ukázal?
Nic moc, protože to bylo tak těžké a bahnité. Ale forma samozřejmě je, cítil jsem se relativně dobře, jen jsem byl v těch osmi stupních zmrzlý, navíc durch a skoro jsem necítil nohy. Bylo těžké otestovat si výkonnost, protože jsem se plácal v bahně, slézal jsem z kola ve sjezdech nebo naopak v kopcích, což tolik nenapoví. Bylo to hodně na techniku a na morálku, žádný klasický závod. Jenže já jsem potřeboval tu intenzitu, zase chytnout závodní rytmus.

Tropy, které slibuje víkend na Vysočině, budou přijatelnější?
Už se těším na lepší počasí, protože jak v Austrálii, tak na Gardě hodně pršelo a přijde mi, že letos jezdíme jenom v dešti. Už je to nepříjemné, být pořád špinavý, v mokrých botách, pomalu už mi plesnivěly nohy. Těším se, až na sebe hodím krátký dres, kraťasy a budu moct vyjet na trénink, že už nebudu muset řešit, že jsem celý od bláta já sám a kolo taky. Doufám, že i na závod bude sucho, nerad bych někde na kamenech padal.

Což by asi nebylo vhodné pro na jaře poraněné koleno.
Naštěstí se mi pády vyhýbají, na kole se cítím celkem jistě, ale stejně - takovou věc člověk nedokáže nikdy ovlivnit. Doufám, že už jsem si smůlu vybral, že teď se bude dařit a žádné velké problémy nenastanou.

Je novoměstská trať drsná?
To bych neřekl. Udělali na ní nějaké změny a přijde mi relativně v klidu, není tam nic extrémního, co by nešlo sjet. Samozřejmě že ty kameny jsou nepříjemné, když na nich zaváháte, což se mi stalo loni.

Nové Město bojuje o MS a na pomoc volá fanoušky

Pořadatelé závodu Světového poháru horských kol na Vysočině usilují o přidělení mistrovství světa na olympijský rok 2016, jejich plánům se však postavil silný protikandidát - německý Albstadt. Definitivní volba Mezinárodní cyklistické unie UCI má padnout po víkendu a výrazně ji může ovlivnit divácká kulisa, tradičně silná zbraň novoměstských organizátorů. Proto na neděli na tři hlavní závody vyhlašují pokus o rekord v nejhlasitějším fandění při cyklistickém závodě. Měření bude provádět partner závodu Birell a pokud Česká republika pořadatelství získá, věnuje Birell na oslavu 2016 nealko piv. "Přijeďte a pomozte nám vytvořit ještě lepší atmosféru než v minulých letech," vyzývá Ján Svorada, generální manažer Světového poháru. "Věříme, že pokud zástupcům UCI ukážeme, že Česká republika o horská kola stojí víc než silné Německo, můžeme jejich rozhodnutí ovlivnit."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze