Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak oklamat tělo. Kulhavý vyrazí do boje o světové medaile z podhůří

Jaroslav Kulhavý přijíždí do cíle závodu SP v Novém Městě na Moravě. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

3 2015
Závodní kilometry na kopcích kdesi pod oblaky? Pro někoho mohou být strašákem. V případě olympijského šampiona Jaroslava Kulhavého, který v sobotu vstoupí na MS horských kol v Andoře do závodu v disciplíně cross country, už tomu tak docela není. Proč? Letos už jednou recept našel, byť nynější výška 2 000 metrů nad mořem vypadá hrůzostrašně.

Svou pozornost sice už obrací k obhajobě olympijského zlata v Rio de Janeiru, neznamená to však, že mistr světa z roku 2011 teď nechce uspět.

„Pravdou ale zůstává, že letos jsem si stanovil priority trochu jinak. Právě kvůli vysoké nadmořské výšce trati v Andoře jsem se zaměřil na celkové umístění ve Světovém poháru,“ hlásí z dějiště šampionátu Kulhavý, jenž obsadil v konečném účtu seriálu třetí místo.

Pro rodáka z Ústí nad Orlicí je důležité vědomí, že se po loňském výpadku kvůli zlomené čéšce, což ovlivnilo celou jeho sezonu, vrátil a zase vyhrával. „Už teď beru tuto sezonu tak, že byla úspěšná,“ dodává jezdec, který letos ovládl extrémní etapový závod Cape Epic a ve Světovém poháru zvítězil v Novém Městě na Moravě a ve švýcarském Lenzerheide.

V Andoře budete závodit ve výšce 2 000 metrů nad mořem - je to velký rozdíl od ostatních závodů?
Je, a hodně velký. Kyslík už chybí docela moc, což je znát, i když někomu to vadí míň a někomu víc. Každopádně to ovlivňuje výkon a jakmile člověk přepálí tempo, většinou se z toho už nevyhrabe.

Vy závody v podobných výškách v oblibě nemáte. Proč?
Těžko říct. Možná je to tělesnými dispozicemi, které mám, tím myslím větší množství svalů. Ale vymlouvat se na to nechci, podmínky budou pro všechny stejné.

Jednou jste však už recept našel. Ve švýcarském Lenzerheide, kde se v úvodu července jelo ve výšce 1 600 metrů nad mořem, jste se ubytoval podstatně níž než ostatní z české výpravy, a závod jste vyhrál.
S trenérem Viktorem Zapletalem jsme zvolili jeden z modelů pro závodění v podobných výškách. Místo aklimatizace a dlouhodobého pobytu tak vysoko jsem se tomu jednoduše vyhnul a byl tam jen nezbytnou dobu. To proto, aby tělo nestihlo reagovat na méně kyslíku.

Takže jste nyní zvolil podobnou cestu?
Přesně tak, zase bydlím níž než ostatní, pod tisíci metry nad mořem. Jinak bych tady musel být delší dobu a taky upravit trénink. Raději jsem kvalitně trénoval doma a do Andorry dorazil ve středu - o dva dny později než další naši závodníci. Uvidíme, co to udělá.

S jakými plány a cíli jste tedy do Andorry přijel?
Co nejlépe se připravit na závod a zkusit co nejlepší umístění. A taky posbírat do budoucna další zkušenosti pro přípravu v takové výšce. Poprvé tady mám k dispozici kompletní tým odborníků, s nímž se připravuju na olympiádu v Riu, takže se všichni lépe poznají a zase posuneme některé věci dopředu.

Platí, že olympiáda je hlavním cílem?
Příští rok je pro mě velká výzva. Ať už obhajoba olympijského zlata, nebo mistrovství světa v Novém Městě na Moravě. Letos jsem se chtěl po loňské poněkud smolné sezoně vrátit do absolutní špičky, což se mi už povedlo. Za rok to bude hlavně o těchto dvou závodech, kvůli kterým obětuju ty ostatní. Stejně jako v roce 2012.

Co byste tedy v Andoře považoval za úspěch?
Za normálních okolností je pro mě úspěch vítězství nebo medaile, ale obávám se, že tady to tolik platit nebude. I když trochu doufám, že si to třeba sedne jako v Lenzerheide, byť tam je to níž. Uvidím podle vývoje závodu, nechci předbíhat. Bude to hop, nebo trop.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze