Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jsem připraven, hlásí Kulhavý. Doma chce opět bojovat o vítězství

Jaroslav Kulhavý v loňském ročníku novoměstského klání. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

18 2014
Zlomenina čéšky v pravém koleni, chřipka a zlomené žebro. To není dlouhodobý pohled do zdravotní karty. Všechny tyto potíže potrápily českého bikera Jaroslava Kulhavého na začátku aktuální sezony.

Přesto olympijský vítěz z Londýna dokázal uspět v jednom ze dvou dosavadních závodů Světového poháru. Z australského Carins si na konci dubna přivezl desáté místo. "Vzhledem k situaci to nebyl špatný výsledek. Dokonce to bylo lepší, než jsem doufal," uznal Kulhavý, který věří, že od třetího podniku Světového poháru už znovu bude moct bojovat o elitní umístění.

"Nové Město beru jako odrazový můstek. Vše už by mělo být na sto procent. Ať výsledek, nebo výkon, který už by neměl být poznamenaný zraněním," doufá Kulhavý před závody, který se na Vysočině pojedou od pátku do neděle.

Úvod sezony byl kvůli vyjmenovaným zdravotním komplikacím náročný. Jak se cítíte nyní?
Momentálně si myslím, že je všechno už v pořádku. Takže příprava probíhá na sto procent. Doufám, že do Nového Města bude forma konečně ideální a budu moct jet o přední příčky. Do teď jsem vlastně doháněl manko po zranění. Nové Město by mělo být z tohoto pohledu jiné.

Po dvou závodech Světového poháru – a jediném startu – máte na svém kontě 95 bodů. Je to nejhorší vstup do sezony?
Tím, že jsem první závod Světového poháru musel vynechat, možná jo. Ale doufám, že celkově sezona dopadne třeba líp než loňská, kdy jsem měl taky uprostřed sezony zdravotní komplikace. Ty mě poznamenaly mnohem víc. Snad už to od teď půjde už jen nahoru. A pauza, která tam byla, se nakonec neprojeví.

V Novém Městě tak budete chtít navázat na výsledky prvních dvou ročníků Světového poháru, kdy jste byl na Vysočině první a druhý?
Samozřejmě, určitě. Jinak bych ani neříkal, že budu na sto procent připravený. To vždycky znamená jet o vítězství. Vědět, že na to člověk má a je připravený. Jestli to vyjde, nebo ne, v tom hraje roli hned několik faktorů. Může tam být skupina pěti lidí a můžu dojet pátý. Může se něco stát. Nebo můžu vyhrát. To nedokážu říct. Ale každopádně doufám, že o vítězství pojedu. Udělám pro to vše.

Mluvíte o tom, že se může něco stát. Loni vám závod překazil pád na překážce Rubena Choice. Vybaví se vám ještě?
Pamatuji si to docela dobře. Měl jsem tam nějaké problémy už kolo před tím. A ještě jsem řešil další potíže. Sjížděl jsem menší ztrátu na skupinku přede mnou. A bohužel se sešlo několik věcí. Vypnul mi pedál, takže jsem do toho sjezdu už jel rozhozenej. A bohužel jsem ho neustál. Navíc zrovna v tomhle sjezdu se nepadalo do měkkého. Byla to tzv. rock garden, kde byly naskládané kameny. Takže mě pád dost poznamenal. Měl jsem naražené koleno a dá se říct, že tím pádem pro mě závod skončil. I když jsem ho dokončil, někde na dvacáté pozici (26. místo – pozn. red.). Ale to už bylo spíš takové dojetí pro diváky.

ZKLAMÁNÍ. Biker Jaroslav Kulhavý nenavázal v závodě Světového poháru v Novém
Jaroslav Kulhavý měl v závodu SP v Novém Městě na Moravě nepříjemný pád a do

Už tehdy jste říkal, že kdyby se vám to stalo jinde, asi byste v závodě ani nepokračoval. Takže atmosféra v Novém Městě prostě „donutí“ dojet?
Myslím, že donutí. Člověk cítí absolutní podporu. Máte tam skoro všechny známé, je zde spousta českých fanoušků, kteří vás ženou dopředu. Pro nás Čechy je ta atmosféra neopakovatelná. Musím říct, že Nové Město je jeden z nejlepších závodů celého Světového poháru. Když srovnám atmosféru na závodě v Austrálii a u nás, tak to se absolutně nedá srovnat. V Novém Městě je diváků snad desetkrát tolik. To jsou dva úplně rozdílné světy. Nové Město patří ke špičce, atmosféra dělá strašně moc. A člověka to hrozně žene dopředu.

Vám v posledních dvou letech v kategorii mužů Elite vyrostl nový český konkurent. Jak se na přímý souboj s Ondřejem Cinkem těšíte?
 Určitě těším. My jsme spolu zatím tolik závodů nejeli. Buď jsem byl celý závod někde před ním, nebo jsme se míjeli. Potkali jsme se, dá se říct, akorát na tom Světovém poháru v Austrálii, kde on byl osmý a já desátý. Ale já ty souboje na trati ani nevnímám, spíš až ve výsledcích. Zkrátka se soustředím na ty, kteří jsou přede mnou. Není to tak, že bych sledoval, kde se pohybuje druhý český závodník. Ale pro fanoušky je to samozřejmě něco jiného.

Takže žádné předzávodní hecování mezi vámi neprobíhá? Berete Ondru jako jakéhokoliv jiného soupeře?
Na to ani není čas. Tím, že jsme oba v mezinárodních týmech, se pohybujeme spíš v nich. A každý koukáme na co nejlepší výsledek. Něco jiného by bylo, kdybychom jezdili první, druhý a prali se o vítězství. Ale to zatím ten případ není. Takže si každý jedeme svůj boj, proti všem.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze