Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Po šňůře porážka, přesto Kulhavý pod africkými mrakodrapy dál vládne

Bikeři Jaroslav Kulhavý (v popředí) a Christoph Sauser na trati etapového závodu Cape Epic. | foto: Michal Červený

19 2015
Po třech vítězných etapách v řadě zakusil tým Investec Songo Specialized první porážku. Ani třetí místo ve čtvrtém dějství Cape Epic však neměnilo nic na faktu, že Jaroslav Kulhavý se svým švýcarským parťákem Christophem Sauserem dál nejtěžšímu etapovému závodu planety vládnou. A do cíle jejich snad vítězné pouti ve vinicích Meerendal zbývá už "jen" 275 kilometrů.

Pořadatelé čtvrteční test překřtili na etapu Rock ´n Roll a lákali na spektakulární podívanou slovy: Pokud nejste Christoph Sauser nebo se ho nesnažíte porazit, budete mít čas zahlédnout divoká zvířata - lva, leoparda, nosorožce, slona nebo buvola. Trasa totiž vedla rezervací Fairy Glen.

A jeden z „hobíků“ blízké setkání s divočinou zažil, hlásil spíkr závodu. Když bikera během etapy příroda donutila zastavit a on si opřel kolo o plot, vystartoval po něm lev. Okousaná řídítka teď budou památkou na jihoafrické dobrodružství.

To hlavní se však dělo v čele bikového pelotonu, na 111 kilometrech s dvěma kilometry převýšení. Jihoafrický tým Scott Factory Racing napálil tempo hned po startovním výstřelu a skoro sto kilometrů pádil o samotě za premiérovým triumfem. Philip Buys a Matthys Beukes se stali hrdiny „svého“ závodu.

„Jeli úplný šrot a nikomu se za nimi nechtělo,“ řekl Kulhavý pro svůj web. „Já osobně jsem si myslel, že je potom dojedeme, ale v podstatě nám to bylo jedno, neměli jsme zájem je sjíždět a spíš jsme šetřili síly. Nakonec z toho byla relativně odpočinková etapa, což je před následujícími třemi dny super.“

Dílčí úspěch byl jen epizodou většího divadla, které se odehrávalo za zády lídrů. Tři vrcholy, tři mrakodrapy, jak je nazvali organizátoři, se tyčily v poslední čtvrtině etapy, která končila ve Worcesteru.

A tam Rakušan Lakata, kolega Čecha Kristiána Hynka, zavelel: Jedeme!

Loňští vítězové potrhali stíhací skupinu. „Měla to být většinu času odpočinková etapa, ale Alban v předposledním kopci rozhodl, že udeříme,“ popisoval pak Hynek, obličej pod vrstvou prachu. „Utrhli jsme se s Jardou a Susim a spolupracovali jsme až do finiše.“

Byť Kulhavý pod cílovou bránu dorazil jako třetí, dvojice Topeak Ergon s Hynkem se vmáčkla před Sausera a znovu jako předešlý den brala druhé místo v etapě a opět potvrdila také stříbrnou pozici v průběžném pořadí. „Byla to písečná etapa a to není zrovna to, co bych měl rád,“ komentoval Hynek. „Já mám radši stoupání. Ale i naše etapy přijdou.“

„Já jsem měl trochu obavu, jak se mi po včerejšku pojede, protože bylo opravdu teplo a v cíli jsem vypil snad 3 litry vody,“ dodal Kulhavý. „Ale nakonec to bylo perfektní. A jsme zase o den blíž k cíli.“

VÝSLEDKY

Etapový závod horských kol Cape Epic v JAR - 4. etapa (111 km): 1. Buys, Beukes (JAR) 4:19:19, 2. Hynek, Lakata (ČR/Rak.) -3:31, 3. Kulhavý, Sauser (ČR/Švýc.) -3:31.

Průběžné pořadí: 1. Kulhavý, Sauser 19:05:20, 2. Hynek, Lakata -7:21, 3. Hermida, Van Houts (Šp./Niz.) -12:45.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze