Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Brácha slavného bráchy. A díky jménu má Kulhavý protekci i u policie

AMBICIÓZNÍ FORMACE. Bikový tým Česká spořitelna-Accolade Radima Kořínka (vlevo) má letos velké ambice. Naplňovat je mají (zprava) Jan Kulhavý, Jan Rajchart, Pavel Boudný a Matouš Ulman. | foto: Jan Němec/MTBS.cz

22 2015
Nejdřív plaval, pak chvíli dělal atletiku, tátovou iniciativou byl hokej, od kterého zase přešel k florbalu. Vydržel u něj dva roky, než vyhrál triatlonový závod a zjistil, že by mu to nejvíc mohlo jít na kole. Následně s bráchou odjel pár tréninků a rozhodl se: "Jo, zkusím naplno cyklistiku." Jan Kulhavý, brácha slavného bráchy, olympijského šampiona Jaroslava, startuje novou sezonu.

Dělí je jedenáct let i doba, kdy s kolem začínali. „Toto je má třetí sezona,“ vypráví 18letý Jan, zatímco Jaroslav jich má za sebou nespočet a triumfů a trofejí snad ještě víc.

To Jan na velká vítězství zatím čeká, vůle ani odvaha mu však neschází. Však hned v prvním roce své „kariéry“ se rozhodl: Pojedu Sudety. Do té doby maximálně „blbnul“ s kamarády na BMX a na kole udělal i salto. Ale systematický trénink? Kdeže. Pak si ale půjčil bratrovo kolo a na možná nejdrsnější cyklomaraton u nás vyrazil skoro z voleje.

Plánoval start na krátké, 60kilometrové trati, jenže kamarád, který ho vezl na start, se mu vysmál: Krátkou? Tu jezdí holky a nemocní. „A to mě vyhecovalo.“

Doma za obhajobou, venku pro medaile

Bikový tým Česká spořitelna - Accolade, jehož je Jan Kulhavý spolu s Janem Rajchartem nadějí pro kategorii do 23 let, startuje novou sezonu a jeho manažer Radim Kořínek sní: "Chceme obhájit skvělé loňské výsledky na domácí scéně a vylepšit pozice pozice na mistrovství Evropy a světa v maratonu." Jeho plány mají naplnit hlavně Pavel Boudný (loni mistr republiky v maratonu a třetí na šampionátu v cross country) s Matoušem Ulmanem (4. na ME v maratonu). "Od listopadu mám najeto 13 tisíc kilometrů a cítím, že forma jde nahoru. Tělo si zvyká na extrémní bolest," tvrdí Boudný, který v sobotu v Dobřichovicích vyrazí za obhajobou celkového vítězství v seriálu Kolo pro život.

Na obávaných 115 kilometrech dojel čtyřiadvacátý, 53 minut za vítězem. Po roce a pár měsících trénování. „Měl jsem pár karambolů, byl jsem začátečník.“

Ale jako by i tohle bylo uloženo kdesi v genech, protože Jaroslav jel stejnou nálož coby 14letý mladíček a skončil šestatřicátý.

Loni se Jan na „krátké“ Sudety vrátil a... vyhrál. Třeba právě tohle byl start nového cyklistického příběhu se jménem Kulhavý. A nebýt vážného zranění z úvodu roku, kdy si polámal kosti v nártu, třeba to mohlo být ještě lepší. „Ale zatím je to jen brácha slavného bráchy,“ brzdí Viktor Zapletal, který teď mladšího z Kulhavých vede, jako dřív vedl toho zkušenějšího. „Sází na postupný růst,“ říká mladý biker.

Dlouho trenér do jeho rodičů hučel: Kdy už ho posadíte na kolo? Má talent, může z něj něco být. Nechceme ho nutit, odpovídali. A Jan proto dlouho jezdil s bratrem na závody koukat. „Šťoural jsem klackem v lese a brácha jezdil kolem na kole.“ Teprve v roce slavného londýnského vítězství se rozhoupal.

Nebudeš ale flákat školu, měli doma jedinou podmínku. A od bráchy dostal radu: „Musíš trénovat. Něco mu poradím, ale neříkám, co by měl přesně dělat. To ať se naučí sám.“

„Chci tomu teď dát všechno,“ hlásá Jan, ale tuší, že s takovým příjmením to nebude mít ve sportovním světě nejjednodušší. V tom osobním ale možná ano.

Jednou ho totiž zastavila policejní hlídka a když příslušníci zjistili, že jde o Kulhavého a že má navíc v autě naložené kolo, koukli a řekli: Jeďte. „Vysvětlil jsem jim, že zrovna vezu bráchovi kolo ze závodů, že je to hrozně důležité, a tak se to urychlilo.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze