Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kulhavý byl letos jednička, vzkázal mistr světa Hermida českému soupeři

José Hermida se stává mistrem světa v cross country pro rok 2010 | foto: AP

7 2010
Už má po sezoně, užívá si duhový dres mistra světa. A stejně si nemůže odpočnout. Světového šampiona Josého Antonia Hermidu při návštěvě Brna probudil dopingový komisař. "V 7:10 mi ťukal na dveře pokoje v hotelu," zíval Španěl s knírkem při on-line rozhovoru pro iDNES.cz.

Měsíc od triumfálního tažení ke světovému trůnu je v jednom kole - rozhovory, sponzorská setkání, na koníčky nemá vůbec čas. "Osobně jsem se nezměnil, ale v srdci ano," přiznal Hermida. "Po titulu jsem toužil deset let, teď si můžu oddechnout."

Na trati v kanadském Mont St. Anne porazil Hermida českého bikera Jaroslava Kulhavého, celý závod se drželi spolu, až v posledním kole Španěl přeřadil a ujel.

"Ovšem kdybyste udělali anketu o nejlepšího letošního bikera, první místo by získal Jaroslav," uznal světový šampion. "Jen ten nejdůležitější závod sezony mu utekl. Ale on je bikerem budoucnosti."

hermidovy odopovědi čtěte zde

Hermida podpořil svým výsledkem z MS už tak úspěšnou sbírku trofejí španělských sportovců. Na Pyrenejském poloostrově jsou nejlepší fotbalisté, biker, tenista.

"V anketách se kolikrát ani nedostanu do nominace právě proto, kolik je u nás dobrých sportovců," tvrdil nejlepší biker světa. "MTB se ale ve Španělsku stává opravdu populárním, v každé garáži je fotbalový míč a horské kolo."

S úspěchy se ovšem na Španělsko valí dopingová podezření a kauzy. Tou v současnosti nejžhavější je případ cyklistické star Alberta Contadora a jeho podezření na krevní doping.

"Jednou bude třeba Česká republika sportu dominovat. Budeme vás pak podezírat, nebo ne?" ptal se Hermida. "Nevím přesně, jak probíhají a jestli vůbec kontroly v jiných sportech, ale v cyklistice se dělá nejvíc testů - za rok se provede přes osm tisíc kontrol. A jinde? 2,5 tisíce! Proto je u nejvíce dopingu mezi cyklisty."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze