Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kudy ze sportovní nudy? S muzikou! To ví Messi, McEnroe i Rosický

Tenisová legenda John McEnroe s kytarou. | foto: Profimedia.cz

4 2010
Fotbalista Lionel Messi nedávno vyhlásil: "Kdo mě pozná, dostane cenu." Vypadá to jako nesmyslně jednoduchý úkol, jenže... Slavný Argentinec krátce předtím podle britského deníku Sun oznámil: "Zakládám revival kapelu skupiny Oasis. Vyrážíme na turné, máme paruky i brýle."

Z fotbalové hvězdy může brzy být i rocková star. Mezi sportovci by Messi nebyl zdaleka první, kdo by přičichl k muzikantskému řemeslu.

Desetibojař Roman Šebrle dlouho nezažil takový potlesk jako na vyhlašování Atleta roku 2009. Ne kvůli umístění v anketě, ale díky pěveckému vystoupení. "U nohou mi ležel celý svět, stovku dal jsem za deset šedesát pět," pěl upravenou Zmožkovu píseň.

Tomáš Rosický při letošním vyhlášení Fotbalisty roku doprovázel kapelu Tři sestry na elektrickou kytaru. Hrát se učil během vleklého zranění. "Kytara mě baví, ale hudební kariéru už asi nezačnu."

Ovšem i takové případy jsou. Slavný španělský zpěvák Julio Iglesias (otec popové hvězdy Enriqueho) prodal přes 200 milionů desek. Přitom na počátku 60. let chytal za Real Madrid.

Den před dvacátými narozeninami však jeho slibnou sportovní kariéru překazila autonehoda, po níž mu hrozilo ochrnutí. Aby zlepšil cit v rukou, začal hrát na kytaru. A z nadějného brankáře vyrostla hvězda pódií...

Hudební nástroje jsou populární i mezi tenisty. Na showbyznys se dal po kariéře Francouz Yannick Noah, sehranost z kurtů potvrzují i na pódiu Bob a Mike Bryanové, nejúspěšnější deblový pár světa – s vlastní kapelou příležitostně vystupují před tenisovými akcemi.

Mats Wilander (vpravo)  přebírá od Karla Nováčka kytaru

Bývalý tenista Mats Wilander (vpravo) také patří mezi nadšené hudebníky. Při návštěvě v Praze dostal od Karla Nováčka kytaru.

John McEnroe zase působil jakožto frontman a kytarista kapely The Johnny Smyth Band. Jeho šikovnost ocenil například Lars Ulrich, bubeník kapely Metallica: "Má talent." Po dvou letech koncertování však McEnroe kapelu opustil, ještě než stihla vydat album.

Sportovce vedou k muzice všelijaké pohnutky. Často to bývá nudná léčba nekončícího zranění, třeba u Rosického či Iglesiase. Ovšem McEnroe snil o kariéře rockera od dětství, jen se bál posměchu. Ke splnění přání mu pomohla i svatba se zpěvačkou Patty Smythovou, která občas s jeho kapelou vystupovala.

A bývalý závodník formule 1 Jacques Villeneuve, který před třemi lety vydal album, měl hudbu v rodině: muzikou se zabývali jeho děda, otec i sestra.

Roman Šebrle

Atletický šampion Roman Šebrle jako zpěvák.Najdete na iDNES.czmobilní verze