Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kučera ani letos doma hrát nebude. Je to můj boj, říká

Jakub Kučera - rozhovor pro golf.idnes.cz. | foto: Martin Kabát

9 2010
Jakub Kučera zvolil jinou cestu než většina českých "playing pros", tedy profesionálů, kteří se soustřeďují jen na hru a neživí je výuka golfu. Na domácích hřištích není skoro vůbec vidět. V EPD Tour je zatím z českých hráčů nejlepší, ačkoli nejvyšší cíle jsou mu ještě vzdáleny.

V sedmi letošních turnajích EPD Tour dosáhl čtyřikrát na finanční odměnu, dosud si vydělal 1 887,33 eura. V první části rozhovoru pro magazín golf.idnes.cz hovořil devětadvacetiletý golfista o minulém půlroku, v němž se jeho hra výrazně změnila.

Změnil jste se z učitele v hráče. Popište první zkušenosti.

Z role učícího profíka, který je unavený a všechny peníze, co vydělá, dá do toho, aby mohl hrát turnaje, jsem se vymanil. Ale toho minulého roku jsem se bál. Aby třeba sponzor neřekl - hele, on nehraje nic, tak já se na to vykašlu.

epd tour 2010

Odehráno:

Leden - 2x Turecko

Únor - 2x Turecko, 2x Maroko

Březen - 1x Maroko

Další program:

Květen - 2x Německo

Červen - 3x Německo, 1x Dánsko

Červenec - 3x Německo

Srpen - 2x německo

Září - 2x Německo

A neřekl?

Vydržel a snaží se jak může. Bez firmy APM Agency, která mě zastupuje, by to nešlo. Já se zase snažím neříkat si toho tolik. Bavíme se, jak to udělat co nejjednodušeji. Abych na turnajích nespal v nějaké špeluňce, aby to bylo na profesionální úrovni.

Co děláte s penězi, vydělanými na turnajích?

Všechny moje sociální potřeby, třeba podnájem a tak, jsou na nule. Když něco vydělám, znamená to, že něco přijde zpátky, ale nedá se říct, že je to kapesné. Zase se to musí nějak investovat dál. Rozhodně je to pomoc, ale tahle túra bude mínusová, i kdybych byl první na žebříčku.

Nepřemýšlíte o tom, že byste zase začal i učit?

To není technicky možné. Lidé chtějí pravidelnost, třeba aby učitel byl pro ně k dispozici každou středu. Nebudou čekat na Kučeru, až tady zase bude. Taky nemám člověka, aby mi sháněl klienty, toho bych musel taky nějak odměnit. Pokud člověk chce dělat golf, aby uspěl, tohle prostě nelze.

Jakub Kučera - rozhovor pro golf.idnes.cz.

Vyhrál jste sice loňský Repromeda Cup, dotovaný milionem korun, ale ten teď stojí mimo turnaje Czech PGA TOur. Ani letos je hrát nebudete?

Nebudu. Jestli bude Repromeda, tak možná přijedu obhajovat. Oni se snaží, mají televizní přenos. Když na tom zapracujou, je to dobrý nápad a fandím jim.

Sledujete dění v české PGA?

Radši bych to nechal bez komentáře. Z valné hromady jsem se omluvil, už jsem byl na turnaji v Turecku. Maličko jsem vymizel z povědomí, ale musel jsem se smát, když si mě v Turecku fotili. Bylo tam pár českých skupin, poznali mě, to bylo pozitivní.

Nebojíte se, že si svým postojem uděláte doma zle?

Já celý život bojuju. Jednou chci hrát European Tour a jsem o tom přesvědčený. Když slyším - no jo, to tady v Čechách nikdo nezahraje, to není možné - tím víc to chci. Já si jedu svůj život, je to můj boj. Samozřejmě, je to otázka náhod, štěstí, jestli to v pravou chvíli sedne nebo nesedne. Ale nikdo z nás, kdo se o to snaží, není bez šance.

Turnaje EPD Tour hraje víc Čechů. Jak mezi vámi chodí?

My jsme samostatné jednotky. Chodíme nějaké večeře, na kafe, potkáme se na drivingu, ale to je všechno. Večer chce každý dělat něco jiného. Já přeju všem.

češi na epd tour 2010

(výdělky v eurech)

38. Kučera 1 887,33; 51. Nový 1 189,10; 61. Skopový 880,11; 75. Schovánek 374,80; 94. Nič 0.

Chtěl byste hrát Czech Open v Čeladné?

Vzhledem k tomu, že nehraju kvalifikace, nedokážu říct. Rád bych si zahrál, kdyby ta možnost byla, ale když ne, svět se nezboří.

Letos se doma nebude hrát ani žádný turnaj EPD Tour. Litujete toho?

Byl bych rád. Ale pochopil jsem, jak to funguje. Oni chtějí, aby jim pořadatel zaplatil patnáct tisíc eur a dal na čtyři dny k dispozici hřiště. To je dost peněz. Z hlediska hráčského rozvoje u nás by bylo lepší, kdybychom sem dokázali dostat na delší dobu Challenge Tour a třeba tři turnaje EPD Tour, než jeden turnaj European Tour se slavnými jmény. Ten je přínosem pro sponzory, organizátory.

Jakub Kučera na Bohemia Franzensbad Classic.

(Jakub Kučera na loňském Bohemia Franzensbad Classic, turnaji EPD Tour v Hazlově u Františkových Lázní).

Je to složitá otázka a já neříkám, že bych to uměl udělat líp, ale teoreticky by stačilo trošku chtít, to je můj názor. Dva challenge by nestály ani polovinu a bylo by víc karet. Kluk z Německa má výhodu, že si zahraje pět šest turnajů Challenge Tour a dva European Tour jenom díky tomu, že má karty od pořadatelů. Náhodou se stane, že zahraje super a už je tam, už se veze. Jít cestou kvalifikací, investovat půl milionu a pak to nevyjde o jedno místo, to je k vzteku.

Jakou máte vy možnost získat pozvánku pořadatele na Challenge Tour?

Každý rok posílám dopisy, bavím se s ředitelem, co posílá dopisy promotérům. Před dvěma lety jsem mohl jet do Norska, ale když to napíšou dva dny dopředu, z ničeho nic musíte sehnat sto tisíc. Tak jsem musel odmítnout, protože jsem na to neměl. Pak oni třeba řeknou - hele, on se na to vykašlal, pro letošek končí. Takových jako já je spousta. Je možné získat divoké karty nějakým způsobem přes různé firmy. Velkou roli hraje výkonnost, ale je to i otázka náhody.

Může české hráče motivovat, že je golf na olympiádě?

Jakub Kučera - rozhovor pro golf.idnes.cz.

Je možné, že na olympiádu někoho dokážeme dostat. Upřímně řečeno, nejsem vyloženě proti, ale nejsem ani vyloženě pro. Bude neskutečně těžké vymyslet kritéria. Olympiáda je v mých představách od toho, aby měly šanci všechny národy. V golfu je to teoreticky neřešitelné. Bude tam deset super hráčů, ale co zbytek? Aby olympiáda nedopadla tak, jako když se na zimních hrách předjížděli ve sjezdu.

Nejsem si jistý, jestli bude pro kluky zajímavé vyhrát olympiádu. Asi jo, ale pokud to třeba takový Mickelson cítí srdcem jako golfista, Masters je pro něj daleko víc než olympiáda.Najdete na iDNES.czmobilní verze