Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kubíček si dojel do Slovinska pro bronz, na pódiu stál s legendou

Jan Kubíček. | foto: Archiv J. Kubíčka.

15 2015
Sotva karlovarský triatlet Jan Kubíček zakončil v Dánsku pátým místem své letošní účinkování ve Světovém poháru xterra, aby skončil celkově osmý, blýskl se také v Evropském poháru v terenním triatlonu a do Slovinska si dojel pro skvělé třetí místo.

Na závod pod majestátním Triglavem přitom podle svých slov letos váhal vůbec jet. „Minulý rok to byl spíše silniční triatlon, žádná technika. Nakonec se mi to ale hodilo do konceptu a pořadatelé mi sdělili, že okruh bude překopaný,“ vysvětluje změnu svého rozhodnutí.

Čtyři okruhy na kole, tři v běhu. Rozdělení do vícero okruhů udělalo ze závodu nejen k jeho potěše skvělou podívanou pro fanoušky a zábavu pro triatlety, které nahrávala také atraktivní lokalita pod majestátními Julskými Alpami. „A doběh pod stěnou s obtížností lezení 8b? Co víc si přát,“ dodává Kubíček. Nižší počet startujících tady dokonale vyvážila kvalita obsazení závodu, v čele s „Cavemanem“ Conradem Stolzem.

Že se blíží nenávratně podzim, to závodníkům prozradila teplota vody v jezeře, jež mělo pouhých patnáct stupňů. „Slunečné počasí z toho ale nakonec udělalo pěknou nedělní cachtačku,“ usmívá se Kubíček.

Přesto jej nízká teplota trochu přibrzdila v cyklistické části, kde se dlouho nemohl rozjet. Neudržel se ve vedoucí skupině a pak se na ni už jen těžce dotahoval, kratší kolo totiž velkému stahování zrovna nenahrávalo. Na to si Kubíček ovšem nestěžoval. Trať v její cyklistické části se totiž pořadatelům podařila skvěle nakombinovat. Prudkými výjezdy, kořenovkami, traily a s jen pár rovnými úseky připomínala klasické cross country, což ve výsledku pomohlo přeci jen zpřeházet pořadí.

Vždyť Kubíček vylézal po plaveckém úseku z vody jako devátý a do závěrečného běhu vyrážel na pátém místě. To ovšem on sám nevěděl, v kalupu druhého depa totiž nějak nevstřebal informaci o průběžném pořadí. „A tak jsem do toho šlapal,“ vysvětluje s úsměvem.

Také závěrečnou část závodu si užil, úzké cestičky navozovaly pocit, že se jedná o opravdový trail run. „Běh byl parádní, vše po měkkém. Jedna z nejhezčích tratí, co jsem kdy běžel,“ ocenil pořadatele Kubíček. Také ve Slovinsku potvrdil, že běh je jeho parádní disciplína a cíl proťal na třetím místě. „Pro mě překvapivém, ale o to příjemnějším,“ směje se.

Vyhrál mistr světa v zimním triatlonu a dnes již super závodník xterry Pavel Andrejev před legendou Conradem Stolzem. „Tak přeci jen jsem stihl být s ním na pódiu,“ připomíná Kubíček, že ve Slovinsku startoval Stolz ve svém předposledním závodě své veleúspěšné kariéry.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze