Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kubánští gymnasté žádají o azyl

25 2003
Anaheim - Světový šampionát v americkém Anaheimu není pro kubánské sportovní gymnasty jen možností prezentovat sportovní dovednosti, ale také podle jejich slov "cestou za svobodou." Už tři členové kubánské výpravy se chystají požádat o politický azyl. "Jsme tady, protože se tu cítíme svobodní. Utíkáme před politickou tyranií," řekl dvaadvacetiletý Charles Leon Tamayo.

Jako první kubánskou výpravu opustil Michel Brito Ferrer, který minulou neděli odjel ke svému strýci do Los Angeles.

O den později se k němu připojil Tamayo a v sobotu v noci Ferrerův strýc vyzvedl v
hotelu v Anaheimu i Janerku De La Peňovou.

"Usiluje o azyl, protože je ve své zemi disidentkou," řekl obhájce gymnastů Luis Carrillo. Všichni tři uprchlíci se chtějí přihlásit americkým úřadům během tohoto týdne.
Na nedělní tiskové konferenci zdůraznili, že se k emigraci rozhodli každý sám a s
nikým na Kubě to neprobírali. Tajili to i před ostatními členy výpravy.

Nyní se obávají o osud svých příbuzných, kteří zůstali doma. Rodiče prý ale jejich rozhodnutí podpořili, když jim z Anaheimu zavolali.

Carrillo zároveň požádal americkou veřejnost o finanční podporu pro sportovce do doby, než si najdou práci. "Myslím, že mají velkou šanci na to, aby tu mohli zůstat. Spojené státy se staví kriticky ke stavu dodržování lidských práv na Kubě," dodal.

De La Peňová, která na mistrovství světa 2001 obsadila ve víceboji 25. místo, v Anaheimu nastoupila do kvalifikace na třech nářadích, do finále ani jednou nepostoupila. Soutěž ženských družstev Kuba neobsadila.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze