Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kubalu brzdil poraněný palec, přesto se českým jedničkám na písku dařilo

Přemysl Kubala (vpravo) smečuje přes blok Ruslanse Sorokinse z Lotyšska | foto: FIVB

11 2010
Kurýroval nateklý palec u nohy a doma ve Frýdku-Místku rozmazloval měsíční dceru Terezu. Tak trávil minulé dva dny Přemysl Kubala, když se vrátil z turnaje Světové série plážových volejbalistů v polských Starých Jablonkách. Z úspěšného turnaje, nutno dodat.

Na turnajích v Polsku se Přemyslu Kubalovi s Petrem Benešem totiž daří. Dosáhli tam na své dosud nejlepší společné umístění mezi světovou elitou. V Myslowicích byli v červnu sedmí a minulý víkend ve Starých Jablonkách pátí.

V duelu o postup do semifinále prohráli s pozdějšími finalisty, Němci Brinkem a Reckermannem, 0:2. "To už jsem hrál o jedné noze," povzdechl si Kubala. "Tu pravou, kde mám zraněný prst, jsem už moc nepoužíval a o to těžší bylo proti nim hrát."

Kromě bolesti bránil Kubalovi v lepším pohybu i otok. Palec si poranil hned v prvním duelu turnaje s Litevci Samoilovsem a Sorokinsem (2:0). "Natáhl jsem si šlachu a vazy," řekl Kubala.

"Musel jsem si pak palec přitejpovat k ukazováčku, abych vůbec mohl hrát." Přesto v dalším utkání přešla nejlepší česká dvojice přes šesté nasazené Číňany Wu Pcheng-kua a Sü Lin-jina 2:0.

Na odpočinek ale Kubala nemá čas. Už ve středu vyráží na další turnaj do norského Kristiansandu. "Jedeme tam určitě, ale uvidíme, jak na tom budu, jak mi to na hřišti půjde," řekl Přemysl Kubala.

"V Kristiansandu máme velkou šanci uspět, protože hodně týmů bude zrovna na mistrovství Evropy, které se hraje ve stejném termínu. Byla by škoda tam nestartovat." Na evropský šampionát se česká dvojice nekvalifikovala.

Stále více ale mají před sebou vidinu účasti na olympijských hrách v Londýně v roce 2012. "Proto je důležité, že jsme se už definitivně probojovali do hlavní soutěže," uvedl Kubala.

Kubala a Beneš ve světové sérii

Staré Jablonki -5. místo

Myslowice - 7. místo

Marseille a Klagenfurt - 9. místo

Gstaad, Stavanger, Praha - 17. místo

Šanghaj - 25. místo

Právě v tom vidí rozdíl mezi letošní a loňskou sezonou. "Loni nám moc sil brala kvalifikace, její vyřazovací způsob, takže když jsme se dostali do hlavní soutěže, už jsme se v ní těžce prosazovali. Cestování, náročné zápasy, to všechno nás sráželo."

Cíl Kubaly s Benešem je jasný, udržet si místo v hlavní soutěži, protože od příštího roku už ve Světové sérii půjde o postup na olympiádu. Na ni se probojuje nejlepších 16 dvojic ze světového žebříčku s tím, že z každé země mohou postoupit nejvýše dva týmy.

"Bude to složité, protože příští rok bude ve světovce určitě ještě více týmů než letos," předpovídá Přemysl Kubala. Cení si toho, že už dokázali porazit dvojice z nejlepší světové desítky, ať už Brazilce Alisona s Emanuelem, Američany Gibba s Rosenthalem, Španěly Herreru s Gavirou i Číňany Wu a Xu. "Z top deseti celků jsme už porazili snad každý kromě jedniček Rogerse s Dalhauserem. Ti nejlepší hráči už jsou ale pořádně vyrovnaní."

Jak náročné bude udržet se mezi elitou i příští rok? "Snadné to nebude. Tento rok se pro nasazení do hlavní soutěže počítají výsledky z pěti minulých turnajů. Může se tak stát, že se nám nepovedou dva turnaje a spadneme zpátky do kvalifikace. Spousta dobrých týmů začala sezonu v hlavní soutěži, ale nyní už musí hrát kvalifikaci," upozorňuje Kubala.

Další turnaj Světové série v Haagu Kubala s Benešem vynechají. 28. a 29. srpna dají přednost mistrovství republiky ve Slavkově u Brna, kde budou obhajovat titul. "To, že vynecháme turnaj v Haagu, nevadí. Zřejmě neudržíme stávající dvacáté místo ve světovém žebříčku, ale to není tak důležité jako to, že i pak budeme v hlavní soutěži."

Týden po domácím šampionátu vyrazí na Ukrajinu, kde budou hrát jednu ze skupin nového Světového poháru. "Tam budou soupeři od nás, z Česka, z Ukrajiny, Polska a okolních zemí. Nejlepší tři postoupí do dalšího kola."

Vítěz celého Světového poháru postoupí přímo na olympijské hry. "Probít se do Londýna z této soutěže bude strašně těžké. Ani se nedívám, kolik kol Světový pohár má, protože cesta z něho je pořádně složitá. Pro nás to je určitě méně reálné než se na olympiádu dostat díky výsledkům ze Světové série."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze