Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kuba stále stojí za Sotomayorem

Sotomayor - Kubánský výškař Javier Sotomayor | foto: ČTK

28 2000
H a v a n a - Dvouletý trest za dopink pro výškaře Javiera Sotomayora, které určilo tříčlenné grémium Mezinárodní atletické federace (IAAF), rozrušilo celou Kubu. "Znovu musíme vyjádřit Sotomayorovi naši absolutní důvěru. Výrok je zcela neakceptovatelný. Podle všeho nebyl případ dostatečně důkladně prozkoumán," horlil po zveřejnění ortelu Humberto Rodriguez, šéf státního sportovního institutu INDER. Dvaatřicetiletý světový rekordman (venku 245 cm, v hale 243) vinu od počátku popírá a po vynesení rozsudku byl očividně deprimován.

"Kuba pevně věří v Sotomayorovu nevinu a jeho vnitřní hodnoty," prohlásil na výraz nesouhlasu Jose Ramon Fernandez, předseda kubánského olympijského výboru. "Atletický svaz a celá Kuba budou dále bojovat, dokud nebude uznána Sotomayorova nevina," dodal.

Sám výškař oznámil, že požádá o znovu projednání trestu za dopink. Kuba předá případ Radě IAAF, jejíž členem je i předseda kubánského svazu Alberto Juantorena. "Nic mě nemůže  odradit od toho, abych boj za své očištění vzdal. Budu dále bojovat a společně se svazovým předsedou požádáme o revizi rozhodnutí," řekl Sotomayor. "Nikdy to nevzdám, protože vím, že jsem nevinen," zopakoval.

Na druhou stranu Speciální komise pod vedením Němce Christopha Veddera považuje za prokázané, že olympijský vítěz z Barcelony byl při svém vítězství při Panamerických hrách 31. července 1999 pod vlivem kokainu. Proti úternímu rozhodnutí není odvolání. Vynesením trestu IAAF zároveň "umravnila" kubánský svaz, který 6. srpna 1999 podle světové federace svévolně výškaře osvobodil, načež musela sáhnout k tehdy prozatímní suspendaci sama IAAF.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze