Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Krutý systém americké kvalifikace: Clay má po sezoně. A Šebrlemu ubyl soupeř

Bryan Clay - Americký desetibojař Bryan Clay se raduje z vítězství v americké olympijské kvalifikaci. | foto: Reuters

27 2009
V nemilosrdném sítu americké atletické kvalifikace na velké akce uvízlo další velké jméno. Vícebojař Bryan Clay přišel o start na světovém šampionátu v Berlíně.

Zoufale chtěl závodit, ale nic nepomáhalo. Ani masáže, ani akupunktura, ani pobyt v dekompresní komoře. Zraněný přitahovač stehenního svalu bolel dál, koleno pořádně neohnul. Hodinu před startem desetiboje olympijský vítěz Bryan Clay na mistrovství USA oznámil: "Nemohu nastoupit. Čas není tentokrát na mé straně."

Což však zároveň znamená: "Nebudu startovat na mistrovství světa v Berlíně!" Nominační systém atletů USA totiž je tvrdý i krutý. Platí v něm jediné kritérium: Pouze tři nejlepší z národního šampionátu v Eugene pojedou do Berlína. Omluvenky se nepřijímají. Náhlé indispozice nikdo nezohledňuje. Třebaže jste jedním z nejlepších atletů planety.

Tak přišel bývalý světový rekordman v desetiboji Dan O’Brian o start na olympiádě v Barceloně 1992. Tak nyní přišel 29letý Clay o Berlín. A Romanu Šebrlemu ubyl největší sok. "To je ale zpráva, ze které se nemohu radovat," reagoval český obhájce titulu. "Sám vím, jaké to je, když je člověk zraněný."

Clay loni závodil ve vlastní lize, deklasoval protivníky na hrách v Pekingu, vyhrál je s náskokem 240 bodů. "Z celé olympijské zkušenosti byl fyzicky i psychicky vyčerpaný," líčil jeho manažer Paul Doyle.

Vynechal květnový mítink v Götzisu, upoutal však kvalitními výkony při trojboji v Torontu. V úterý cestoval Clay pět hodin autem do Eugene, dějiště mistrovství USA. "Po čtvrtém tréninkovém sprintu jsem pak ucítil bolest ve stehně. A bylo to stále horší. Stát se to před týdnem, dám se do pořádku. Takhle ne. Přitom jsem věřil, že mám na 8 600 bodů."

Už v červenci patrně předčasně ukončí sezonu, soustředí se na svoji práci pro kandidaturu Chicaga na olympiádu 2016. Zato příští rok chce explodovat. "Zaútočím na halový světový rekord v sedmiboji i na absolutní světový rekord v desetiboji," vyhlásil.

Otřese se historický zápis Šebrleho?

Autor:


Nejčtenější

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.czmobilní verze