Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Krutý penaltový osud Nigerijců

14 2000
P r a h a -
Svým očím nevěřil u televizní obrazovky fotbalový trenér Jaroslav Hřebík, když ve finále Afrického poháru Kamerun - Nigérie (2:2, 4:3 na penalty) nebyl Nigerijcům uznán regulérní gól při závěrečném penaltovém rozstřelu. "Žasnu, že se to může stát v takovém zápase," poznamenal. "Míč se od břevna odrazil jasně za lajnu. V takové situaci se nabízí využití videa. Bylo by to spravedlivé a rozhodčí by přitom už nikoho nezdržoval. Pro Nigerijce je to až moc kruté."

Splnilo jinak finále vaše očekávání?

Určitě. Sledoval jsem i předchozí zápasy a finále bylo opravdovým vrcholem turnaje. Samozřejmě to bylo dané i tím, že na obou stranách hrálo poměrně dost fotbalistů z předních evropských klubů.

Co vás v utkání nejvíc zaujalo?

Vedle individuálních výkonů i fakt, že obě mužstva už zvládla disciplinovanou hru. Dokázala dodržet progresivní taktiku, hrála prostě týmově. Podle mého názoru základní herní kritéria světové špičky oba fináloví soupeři splňují.

Na světových šampionátech se africká mužstva tradičně prezentují přehnanou tvrdostí, leckdy až bezohledností. Tento zápas se však bez podobných extempore obešel. Jak si to vysvětlujete?

Je to dané současným způsobem hry. Přední africké týmy se už naučily získávat míče dobrou poziční hrou, bez faulů. Takže zbytečně tvrdých soubojů tělo na tělo viditelně ubylo.

Myslíte, že z afrického finále by se v něčem mohl poučit i český fotbal?

Tvrdím, že poněkud zaostáváme v zónovém herním pojetí. Mně finalisté Afrického poháru dokázali, že se to zvládnout dá.


Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze