Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Krpálkovi v Abú Zabí tleskali i šejci. Na turnaji Grand Prix tam skončil třetí

DALŠÍ ÚSPĚCH. Věkem Lukáš Krpálek patří mezi muže teprve prvním rokem. Přesto se hned zařadil mezi světovou elitu. | foto: ijf.org

24 2010
Český judista Lukáš Krpálek se letos počtvrté vydrápal v rámci seriálu Světového poháru na stupně vítězů. V Abú Zabí vybojoval v hmotnostní kategorii do 100 kilogramů bronzovou medaili a dál zůstává na rozhraní nejlepší světové desítky.

Turnaj ve Spojených arabských emirátech nese označení Grand Prix. To znamená, že je prestižnější než klasické podniky Světového poháru a navíc se na něm dá získat víc bodů.

Úspěchy

Krpálkovy medaile ve Světovém poháru

1. místo
Bukurešť 2009
Lisabon 2010

2. místo
Düsseldorf 2010

3. místo
Suwon 2009
Tokio 2009
Praha 2010
Abú Zabí 2010

Všude okolo to bylo znát. Na tribuně vysedávali bohatí šejci, kteří přihlíželi atraktivní show ve stylu velkolepých boxerských zápasů. V semifinále tak judisté například nastupovali na písničku We will rock you do skupiny Queen, zatímco moderátor vyjmenovával jejich úspěchy.

A i mimo sportovní halu se všechno blýskalo luxusem. "Hrozně jsem si užil nejrychlejší horskou dráhu na světě, kterou jsme zkusili v úterý. Musel jsem na ni hned třikrát," usmíval se Krpálek, když popisoval, jak se mu v Abú Zabí líbilo.

Tahle atmosféra mu zkrátka seděla. V úvodním zápase porazil Martina Paceka ze Švédska (37. na světovém žebříčku), následně zdolal i Jevgenijse Borodavka z Lotyšska (12.). Jihlavský odchovanec a nyní zástupce USK Praha prohrál až v semifinále s Ramziddinem Sajidovem z Uzbekistánu, jenž vyhrál za 55 vteřin. Dvojnásobného juniorského mistra světa přelstil chvatem seoi nage - zjednodušeně soupeře přehodil přes rameno.

"Třetí místo je úplně super! V posledních měsících jsem měl trochu krizi, tak se z toho snad pomalu dostávám," uvedl Krpálek pro iDNES.cz. "Na toho Uzbeka jsem, myslím, ještě neměl, takže musím být spokojený."

Krpálek si do světového žebříčku připíše dalších čtyřicet bodů a posune se na dvanáctou příčku. Z té vytlačí Borodavka, kterého v Abú Zabí porazil.

Letos si dvacetiletý talent připsal už čtvrté pódiové umístění v rámci Světového poháru. V únoru byl druhý v Düsseldorfu a třetí v Praze, v červnu přidal triumf z Lisabonu. Kromě toho byl sedmý na mistrovství Evropy a devátý na mistrovství světa.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze