Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Krosu chybí peníze i cizinci

Cross country - HOP DO VODY. Při Velké pardubické cross country budou vytrvalci zdolávat i vodní příkop. Opět ho okusí také ženská favoritka Petra Kamínková (vlevo). | foto: Radek Kalhous MF DNES

14 2006
Pardubice - Kvalitní zahraniční konkurence? O ní si mohou pořadatelé 37. Velké pardubické cross country nechat jen zdát. Až na pár výjimek budou startovní pole zítřejšího krosu na dostihovém závodišti tvořit tuzemští vytrvalci. "Na cizince nemáme peníze," přiznal jeden z organizátorů Jan Rýdlo. "Běh je u nás momentálně v hluboké krizi. Nemáme vytrvalce, sponzoři ztrácejí zájem a pak chybí peníze."

Český běžecký pohár, jehož součástí je i pardubický závod, tak letos zůstal bez generálního partnera. "Nemohli jsme ani vypsat finanční prémie za konečné pořadí. Pohár jsem uspořádal bez jediné koruny. Zřejmě se koná naposledy," řekl Rýdlo.

Ekonomické problémy ovlivní i kvalitu Velké pardubické. Účast afrických vytrvalců nebo běžců z postsovětských republik patří minulosti. Mezinárodní punc závodu letos dodá jen několik Poláků. Ale pouze Mariusz Gizynski by mohl promluvit do boje o přední příčky.

"Před týdnem byl šestý v závodě evropské krosové série v Ženevě, měl by být ve formě," řekl Rýdlo.

Gizynski už jednou v Pardubicích vyhrál. Povedlo se mu to předloni. K vítězství mu však pomohla chyba pořadatelů, kteří v cílové rovince navedli vedoucí trojici jiným směrem a Polákovi spadlo do klína první místo.

"Gizynski by měl být hlavním favoritem spolu s Róbertem Štefkem, který vede pohár," řekl Rýdlo. "Uvidíme, kdo ještě přijede z našich nejlepších vytrvalců."

Mezi ženami bude největší aspirantkou na prvenství Petra Kamínková. Vedoucí žena pohárové soutěže už vítězství v pardubickém krosu také zná. Triumfovala v letech 2003 a 2004.

Tehdy byl závod součástí evropské krosové série EAA. Letos poprvé v ní chybí. Také kvůli penězům.

"Evropská atletická federace na závod finančně nepřispívá. Naopak nám stouply náklady. A kromě image jsme z toho nic neměli," prohlásil Rýdlo.

Velká pardubická cross country se koná na dostihovém závodišti zítra. Úvodní kategorie startuje v 10.00. Hlavní závod žen na 5,7 kilometru začne v 11.45. Muži se na desetikilometrovou trať vydají ve 13.10 a pět minut po nich se uskuteční lidový běh.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze