Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Krok držíme jen díky taktice, ví Mika

9 2006
Zubří - Po devíti letech se extraligoví házenkáři Gumáren Zubří vrátili do evropské soutěže. Rozhodně nezklamali. V Poháru EHF vyřadili kyperský Cyprus College i rumunské Targu-Jiu, nestačili teprve na nesmírně silného ruského vicemistra Astrachaň. "Nikdo z nás nečekal, že bychom se mohli dostat až do třetího kola. V minulosti se nám to podařilo jen jednou, když jsme hráli Ligu mistrů," uvedl sportovní ředitel zuberského klubu Jiří Mika.

"Ale tehdejší mančaft byl velice zkušený, zatímco věkový průměr toho současného je dvacet let," upozornil.

Jak byste zhodnotil vaše letošní pohárové účinkování?
Při příležitosti osmdesáti let házené v Zubří jsme chtěli divákům dopřát něco jiného než ligu, která je slaboučká. Taky jsme chtěli, aby naši mladí hráči získali další zkušenosti a měli motiv do další práce, což se podařilo. V rámci svých možností všichni předvedli výborný výkon, bojovali i za nepříznivého stavu.

Hráči se přesvědčili, že se dá hrát i se silnými protivníky. Myslíte, že souboje s Karvinou či Duklou teď budou považovat za snadnější?
To samozřejmě ne, je to běh na dlouhé tratě. Nečekáme, že když dnes hrajeme s Rusy, zítra budeme všechno vyhrávat. Ale ukázalo se, že česká a mezinárodní házená, to je něco jiného. Co je u nás špatné, je v konfrontaci s lepším soupeřem naprosto nedostačující. Můžeme jen doufat, že hráči to pochopí a že je to bude motivovat k větší práci, aby se dostali někam dál jako třeba Řezníček nebo Mičkal.

Našel jste něco, v čem se česká házená vyrovná té mezinárodní?
Po taktické stránce jsme schopni se rovnat, ale to je na nejvyšší úroveň málo. Pokud pominu Kypřany, tak další soupeři mají úplně jiné rozpočty než my, tím pádem mají větší základnu. Nemusí spoléhat jen na vlastní zdroje, můžou skupovat hráče a díky tomu hrají aktivnější házenou. Pokud s nimi chceme držet krok, musíme se přizpůsobit.

Pokud sezona pro Zubří dopadne dobře a vybojujete si opět účast v evropské soutěži, přihlásíte se znovu?
Po sportovní stránce jsem jednoznačně pro. Otázka je, jak se bude finanční situace v klubu vyvíjet, protože jednou jsme na ni škaredě doplatili. Ale současnost naštěstí tak dramatická není. Doufejme, že se nám podaří prostředky zase sehnat, mezinárodní konfrontaci potřebujeme.

Působíte zároveň jako asistent reprezentačního kouče. Získal jste během letošního poháru poznatky, které můžete využít u národního týmu?
Na rumunské straně hrál chorvatský reprezentant, na ruské straně byli tři hráči, kteří před týdnem nastoupili na turnaji v Paříži. S nimi bychom se mohli potkat na mistrovství světa. Co se týče hry, ověřil jsem si, že Rusové hrají to, na co jsme zvyklí.Nejčtenější

Volkswagen Polo 1,2HTP...
Volkswagen Polo 1,2HTP...

r.v. 2009, naj. 236 064 km, benzín
81 900 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze