Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pechanová se po letech vrací do krnovského bazénu

Jana Pechanová, tentokrát v bazénu. | foto: Jiří Seidl, MF DNES

6 2015
Jsou zvyklí na širé vodní plochy, jenže teď musejí pět kilometrů zvládnout v pětadvacetimetrovém bazénu. Ten přeplavou dvěstěkrát! Sezona dálkových plavců už tradičně vyvrcholí v Krnově na Ceně Krnovska, která se koná v pátek od 16.00 a v sobotu od 9.15.

Hlavní rozplavba na pět kilometrů startuje zítra ve 13.00. A pořadatelé při ní očekávají útok na české rekordy.

„Deset let starý český rekord Jany Pechanové, která u nás zaplavala čas 57:02 minuty, je ohrožený,“ uvedl ředitel soutěže Ivan Smolka. „A také muži by mohli překonat nejlepší český čas, který od roku 2010 časem 52:52 minuty drží Květoslav Svoboda.“

Smolka označuje za největší hvězdu právě Janu Pechanovou z Komety Brno. „Do Krnova se vrací po tříleté odmlce, během níž se mimo jiné stala pyšnou maminkou dnes už dvouleté dcerky,“ usmál se Smolka. „Jana bude u nás testovat momentální formu, neboť má velkou snahu nominovat se příští rok na své už čtvrté olympijské hry.“

Na startu bude také už jistá vítězka letošního Českého poháru v dálkovém plavání Lenka Štěrbová z Pardubic.

Ještě nabitější bude závod mužů. „Přijede po celou sezonu výtečný německý štrekař Alexander Studzinski a také Rus Daniil Serebrennikov, což jsou účastníci letošního mistrovství světa v Kazani,“ připomněl Smolka.

Z české špičky se ukážou Jakub Tobiáš, který vyhrál v letech 2012 a 2013, i obhájce prvenství Ondřej Baumrt. „A s nimi skvělý patnáctistovkař Ján Kutnik i reprezentanti v dálkovém plavání Víťa Igeduld, Karel Baloun a letos skvělý Matěj Kozubek, který se v Krnově zlepšuje každý rok tradičně o minutu,“ dodal Ivan Smolka.

Na startu budou i legendy krnovského závodu - Rostislav Vítek, který ho poplave už popatnácté, a domácí Libor Smolka, který má o jeden závod méně.

„Krnovské plavce budou na pětikilometrové trati zastupovat Ondra Švéda, který by mohl prodat dobrou bazénovou formu, a Jakub Říha, který ale přestoupil do brněnské Komety,“ uvedl Ivan Smolka.

Bazénových závodů, které se konají už po 37., se zúčastní přes tři sta plavců všech věkových kategorií. Představí se ve sprinterských disciplínách na sto metrů znak, prsa, volný způsob, motýlek a polohový závod.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze