Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Krize velký golfový turnaj obchází, ale nezasáhne ho

British Open 2009 - Thongchai Jaidee. | foto: Reuters

19 2009
(Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Britský The Open nikdy nepatřil k turnajům, které strádaly nedostatkem peněz či sponzorů. Platí to i v těchto těžkých dobách. I když projevy ekonomické krize lze potkat i v Turnburry, letošním dějišti nejstaršího golfového "majoru" na světě.
Exkluzivně Vstoupit do diskuse

Royal & Ancient - neboli R&A - pořádá turnaj, který si s nedostatkem finančních prostředků rozhodně lámat hlavu nemusí. Na první pohled je vše v pořádku, ale pohled pod pokličku turnaje odhalí i stíny.

Stanové městečko, které se rozprostírá vedle sedmnácté ferveje, žije svým vlastním životem po celý turnaj. Jsou zde firmy, které si The Open vybraly jako prostor pro svou prezentaci. Není jich mnoho, ale to není zapříčiněno krizí. Výběr společností, které své jméno mohou spojit s The Open, je totiž velmi přísný. Jen hrstka vyvolených může projít.

The Open je značka, na kterou se čeká fronta. I proto je pro českého návštěvníka možná překvapením, že mezi produkty potká známé české pivo, oficiální pivo The Open. Plzeňský pivovar vsadil po fotbalu i na golf.

Pořadatelé si ovšem stěžují na menší počet návštěvníků. Především ti ze zahraničí si velmi důkladně rozmýšleli, jestli na skotský links vyrazí. Britové vždy počítají s početnými zástupy amerických fanoušků, vždyť na letošním The Open startovalo 44 jejich reprezentantů. Bohužel právě tady se ekonomická krize projevuje nejvíc. Oficiálně čísla jsou jen o něco málo vyšší než v roce 1994, kdy se tady tento velký turnaj hrál naposledy.

V sobotu si na Ailsa Course našlo cestu "jen" 27 500 golfových příznivců. Pochopitelně zapůsobil i fakt, že mezi startujícími již není Tiger Woods. Jeho vyřazení považují místní organizátoři za velmi nepříjemnou událost, která se na špatné návštěvnosti odrazí ještě větší měrou. Snad jediný, kdo zajišťuje vyšší návštěvnost, je nestárnoucí Tom Watson.

Diváci ve Skotsku ho prostě milují a on zbožňuje zdejší místo. Právě díky němu se na nedělní finále 138. ročníku The Open Golf Championship očekávala alespoň důstojná divácká kulisa.

Přesto panuje obecná shoda, že dostatečné finanční plnění ze strany R&A, sponzorů a partnerů zajistí letošnímu britskému majoru úspěch. Zatímco se budete tísnit v davu kolem osmnáctého greenu a snažit se kouskem oka zahlédnou předávání Claret Jugu nejlepšímu hráči, nebudete mít ani minutku na to, abyste přemýšleli o ekonomické krizi. A i když o titul nebojuje světová jednička, jeho vítěz se znovu bude moci pyšnit tím nejprestižnějším titulem v golfu: The Champion Golfer of the Year.

Autor:


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze