Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kreuzigerův tým: zlaťáky kazašských oligarchů i dopingová minulost

Jezdci stáje Astana | foto: Reuters

18 2010
Možná pochopil, že v italském týmu v konkurenci domácích Nibaliho s Bassem bude vždycky jen trojka, i když dokázal vyhrávat. "Myslím, že odcházím ve správný čas," říkal Roman Kreuziger, když oznámil svůj transfer do Astany.

V kazašské formaci má získat prostor pro další růst, novou motivaci, chuť ukázat se. "Je to výzva," opakuje pořád.

Jenže je opravdu tyrkysová modř týmových barev, kterou dřív oblékal Contador nebo Armstrong, tou správnou volbou? "Tahle stáj nemá úplně ideální minulost," souhlasil exprofesionál Pavel Padrnos.

Astana vyrostla na základech španělské sestavy Liberty Seguros v roce 2006. Národní hrdina Alexandr Vinokurov chtěl vybudovat tým, který mu bude zcela oddaný. O podporu kazašských oligarchů žádal až u prezidenta Nazarbajeva. "Byl jsem neodbytný," říkal tehdy "Vino".

Jenže nový projekt, který měl ohromit svět, dostával hned v první sezoně rány.

Čtyři měsíce po jejím startu to Němec Kessler "přehnal" s testosteronem, v červenci během Tour byl sám Vinokurov pozitivně testován na krevní doping a celý tým nuceně opustil peloton. Vino dostal dvouletý distanc, zavrhli jej cyklisté, nikoliv však Kazaši. Nikolaj Proskurin, tehdejší viceprezident národní cyklistické federace prohlásil: "Byl to komplot."

Ale následovali další: Kašečkin, Redondo, Gusjev. Dopingové případy se rojily, za každý rok existence týmu aspoň jeden. I proto nemohl Alberto Contador před dvěma lety bojovat o žlutý dres šampiona Tour. Z Francie Astaně vzkázali: Nechceme vás tu!

Bude Kreuziger týmovým lídrem?

Pravý opak ale letos uslyšel Kreuziger z Kazachstánu. "Cítil jsem, jak o mě stojí," říkal Čech. "Hlavně Vinokurov."

Kazach v 36 letech s týmem podepsal ještě roční kontrakt. A o tom, kdo bude kápo, snad není pochyb. "Astana byla vytvořena pro mě a díky mému úsilí," bouřil, když se po vypršení trestu vracel do týmu a tehdejší manažer Bryuneel ho odmítal vzít.

Kreuziger má asi smluvně podchyceno, že tým pojede na něj coby lídra a nebude znovu bojovat o pozornost sportovních ředitelů jako v Liquigasu. "Vinokurov je sice šéf, ale jde mu o úspěch týmu," myslí si bývalý profesionál Tomáš Konečný. "Navíc svůj vrchol už má za sebou."

Před letošní Tour se pochybovalo o síle pomocníků Contadora. S nimi nemá šanci vyhrát, říkalo se. Nakonec byl ale v každém kopci obklopen největším počtem týmových parťáků. I když se Španělem teď odcházejí čtyři jeho nejvěrnější pomocníci do týmu Saxo Bank, ani Kreuziger nezůstane v bitvách o prvenství sám.

Ale hlavní úkol visí teď na něm, na českého cyklistu se asi sází jako na záplatu po uprchlíkovi Contadorovi. "Chci v Astaně dál růst," tvrdí Čech. "Ale je složité za Contadora najít náhradu, a tým ví, že já nejsem Contador."

Španěl odmítl smlouvu za odhadem 5 milionů eur ročně. Kreuziger určitě takovou gáži nedostane ("Podmínky nebudu komentovat!"), ale k dispozici je dostane celý tým kolem českého "vojevůdce".

Snad se ale nebude opakovat situace z loňska, kdy se tým dostal na pokraj finančního kolapsu. "Už brzo představíme superformaci, která bude v příští sezoně hrdě reprezentovat Kazachstán," pronesl přesto Vinokurov.

Pak už bude jen na Kreuzigerovi, aby ukázal, jestli dokáže vylepšit svoje top umístění z Tour.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze