Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kreuzigerovo heslo pro probíhající sezonu: Vše pro Tour

Roman Kreuziger | foto: Reuters

30 2010
Kde byl cyklista Roman Kreuziger za svoji kariéru nejúspěšnější? Na Pro Tour závodě Kolem Romandie. Loni ho vyhrál, předloni skončil druhý, letos patří k největším favoritům. V mysli má už jiné klání. Zbývají dva měsíce.

Pak začne Tour de France! "Může být na Tour na dosah pódia," věří mu Pavel Padrnos, někdejší pomocník Lance Armstronga.

V Romandii zatím drží 8. místo, jen 15 vteřin za týmovým kolegou Saganem ve žlutém dresu. Přesto i slovenský spurtér dává najevo loajalitu ke Kreuzigerovi: "On je našim lídrem. Nejsem tak dobrý vrchař." Těžká časovka a víkendové kopce čekají.

Kreuzigerovi rivalové

V boji o post lídra stáje Liquigas:

Ivan Basso (32 let)
Druhá sezona po odpykání trestu za doping. Loni pátý na Giru, čtvrtý na Vueltě. "Chci výš," říká a chystá se na Giro i Tour. Zatím je letos bez etapového primátu, maximem bylo celkové 5. místo Kolem Trentina.

Vincenzo Nibali (25 let) Loni sedmý na Tour. Letos vyhrál zkraje sezony slabě obsazený závod v Argentině, pak už jen paběrkoval. Byl celkově osmý na Tirreno-Adriatico, ztrácel síly v koncovkách jarních klasik. Jeho vrcholy mají být Tour a Vuelta.

Franco Pellizotti (32 let) Král vrchařů na minulé Tour a druhý z loňského Gira je specialistou na velké třítýdenní závody, na těch menších je nyní málo vidět. Má být černým koněm Gira a potom na Tour pomáhat triu kapitánů Kreuziger, Basso, Nibali.

"Roman je schopný titul na Romandii obhájit. Ale není to pro nás vůbec důležité," říká cyklistův otec Roman Kreuziger starší. "Doby, kdy se tam chtěl ukázat, byly jeho mládím. Teď má vyšší a jediný cíl: zajet co nejlépe Tour. Jestli vyhraje Romandii, v pořádku. Když ne, nic se neděje."

Vše pro Tour! To je letošní Kreuzigerovo heslo. On, který nikdy nestudoval v předstihu itineráře etap, najednou objíždí na jaře klíčové pasáže Tour. Mezi ardenskými klasikami si odskočil na kostky, po nichž povede 3. etapa Tour, a s kolegou Nibalim si projeli posledních 60 kilometrů.

"To aby nás nic nezaskočilo." V červnu si osahá nanečisto dvě alpské a pyrenejské etapy, po vzoru Armstronga. "Dřív jsem to nedělal, ale teď cítím, že je potřeba ty rozhodující úseky vidět." Už loni v prosinci vyhlásila jeho stáj Liquigas unikátní strategii tří kapitánů pro Tour. Těmi mají být Kreuziger, Basso a Nibali, další potenciální lídr Pellizotti zůstane údajně jen v roli pomocníka.

"Co je to za taktiku?" divili se experti. Ivan Basso reagoval: "Tak silný tým jako Liquigas nemůže mít pouze jednoho lídra. Ani fotbalová Barcelona nebo Inter Milán nemají jen jednoho lídra."

Ale bude to tak skutečně? "Jaro vše vytříbilo," domnívá se Kreuzigerův otec. "Romanovu pozici rozhodně neoslabilo. Naopak.

Z těch tří ostatních žádný neměl pořádný výsledek. Roman naopak potvrdil, že je lídr." Na Kreuzigerově kontě je dosud vítězství v menším závodě Kolem Sardinie, 4. místo na etapách Paříž – Nice, 5. příčka na klasice Amstel Gold Race. Jen při poslední z klasik podlehl křečím a přiznal: "Noc jsem proseděl na záchodě."

Otec se nicméně raduje: "Jaro měl lepší než kdy jindy. Dvě ze tří klasik jel super. Přitom dřív se prosazoval vždy až na Romandii."

Cyklista Roman Kreuziger obléká žlutý trikotCyklista Roman Kreuziger

V synovi vidí budoucího ryzího specialistu na Tour, typ cyklisty, jakými jsou Armstrong, Contador či Meňšov. "Ti se celou sezonu orientují na jediný závod a za ten jsou hodnoceni. Meňšov loni vyhrál Giro a dost. Contador vyhrál Tour a dost. Víc nepotřebovali. Dnes je cyklistika tak vyrovnaná, že nikdo už neočekává, že budete vítězit celou sezonu jako kdysi Merckx. Ty časy se nikdy nevrátí."

Ve stáji Liquigas letos končí Kreuzigerovi smlouva, nabídky odjinud se hrnou. Za koho bude jezdit v příští sezoně? "Ještě jasno nemá. Do startu Tour mít bude," říká otec a dodává: "Jsme morálně zavázáni Liquigasu za to, co z Romana dnes je."

Stáj však nemá jistotu sponzora na rok 2011. "Proto jsou jiné týmy aktivní a s Romanem korespondují. My jim zatím říkáme: Ne, přednost má Liquigas. Pokud nám navrhne adekvátní smlouvu, budeme o ní vážně uvažovat. Buď zůstane Roman v Liquigasu, nebo vezme nabídku jiné stáje, která mu slíbí: Postavíme tým pro tebe."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze