Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kreuzigerova spokojenost po prologu Tour de France stále rostla

Roman Kreuziger v přípravě na Tour de France | foto:  Michal Sváček, MAFRA

4 2010
Rotterdam (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Loni byl Roman Kreuziger v úvodní časovce Tour de France sedmý, letos dvacátý. Jenže loni šlapal v Monte Carlu do kopce, zatímco včera v Rotterdamu po rovině, na níž byl největším převýšením Erasmův most. Hned za cílem si jej žádala italská televize, Eurosport, čekali na něj i oba čeští novináři, kteří zatím na letošní Tour jsou.

Přeskakoval z italštiny do češtiny, mezitím žádal dvojjazyčně svého mechanika: "Dej mi aqua." "Úplně spokojený být nemohu," tvrdil nejprve. Ale už po necelé minutě řekl: "Spokojený jsem. Je to v pohodě." A za hodinu na svůj web napsal: "Stoprocentní spokojenost."

Tou dobou už znal konečné pořadí. A nejspíš se mu líbilo. Jistě, na Cancellaru ztratil 38 vteřin. "Ale to nejde brát vážně. On je někde jinde. Jel na hranici rizika a já jsem rád, že vyhrál právě on. Aspoň z něj konečně spadnou ty nesmyslné polemiky."

Kreuziger už při páteční tiskové konferenci tvrdil, že svým časem chce především držet kontakt s favority celkové klasifikace Tour. Což se povedlo. Nejvíce ztratil z této společnosti na Armstronga: 16 vteřin. A největší náskok najel na Andy Schlecka: 31 vteřin.

Na mezičase po 4,2 kilometrech byl společně se čtyřmi dalšími cyklisty dokonce na 10. místě. "Nebyla to špatná jízda, jen nemám rád mokré silnice. Jel jem bez rizika," psal na portál Twitter.

Pád byl v deštivém rotterdamském večeru strašákem všech. Švýcar Frank ze stáje BMC a Portugalec Cardoso z týmu Footon Servetto se jim nevyhnuli, do cíle přijeli celí zakrvácení a následky pro ně byly fatální. Nejen proto, že ztratili 3, respektive 6 minut.

U Franka později lékaři v nemocnice diagnostikovali zlomené zápěstí a Cardoso má vykloubený obratel, zranění ramene, sedřenou kůži. Lékaři mu sešívali tržné rány na hlavě i na rameni.

Kreuziger v sobotu riskovat odmítl. Bylo to rozumné. "Je blbost ztratit v prologu Tour nějakým pádem." Ani jeho spolukapitán v týmu Liquigas Basso neriskoval. Ital není vyhlášeným časovkářem, v cíli byl o 17 vteřin pomalejší než mladší český kolega.

Ale teprve Alpy patrně naznačí, kdo z nich bude na Tour silnější. V názoru, kam až může Kreuziger letos dosáhnout, jsou cyklističtí experti značně nejednotní.

Zatímco britská sázková kancelář William Hill ho uvádí až coby 15. favorita, londýnský list Daily Mail jej naopak zařadil mezi pět největších favoritů! "V přítomnosti Ivana Bassa bude chtít dokázat, že si zaslouží roli kapitána, a to v něm roznítí oheň," píše.

Francouzský L´Equipe naopak soudí: "Přitomnost Bassa mu ubere volnosti."

A německý odborný časopis Tour věří: "Kreuziger může být žolíkem letošního ročníku a jedním z kandidátů na bílý dres." Na což on sám s oblibou reaguje: "Kdybych chtěl bojovat o bílý dres, musel bych stejně jako Andy Schleck bojovat o prvenství na Tour. Tak vysoko ještě nepomýšlím."

Po prologu je zatím v hodnocení mladíků do 25 let na 5. místě, za Němcem Martinem, Britem Thomasem, Norem Boassonem Hagenem a Italem Malorim.

Dnes se s pelotonem Tour přesune z Nizozemska do Belgie. V etapě, dlouhé 225,5 kilometru, leží nejvyšší bod pouhých 38 metrů nad hladinou moře, ale vážné nebezpečí tkví jinde než ve výškovém profilu. Přináší ho s sebou jízda po mořských hrázích, kde hrozí silné přímořské větry, i záludné nerovnosti na místních silnicích.

"Úvod Gira, které se jelo z Amsterdamu, ukázal, že ve zdejších etapách se může stát cokoliv," uvědomuje si Kreuziger.

"Moře s sebou vždy přináší boční vítr," připomíná Jens Voigt, matador z německého Saxo Banku. "Peloton je v prvních etapách vždy extrémně nervózní a pár dní trvá, než se uklidní. Může dojít k masovému pádu. Takže hlavní dva úkoly pro tuto etapu zní: Nepadnout na nos. A nenechat se kvůli větru odpojit."

Déšť by dnes vše jen zhoršil. "Když bude větrno a deštivo, peloton dojede roztrhaný," uvedl pro stanici Eurosport Sean Kelly, někdejší skvělý irský cyklista. "Contador a bratři Schleckové nemají rádi přímořské větry."

Meteorologové zatím předpovídají suchou variantu. Během etapy pršet nemá a teploty údajně vystoupají až k 25 stupňům.

Nejlepší se mohou těšit, že je v cíli u bruselského Atomia budou dekorovat opravdové celebrity: belgický král Albert II.a 65letá cyklistická legenda Eddy Merckx.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze