Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kreuziger zveřejnil své biologické pasy i další dosud utajené dokumenty

29 2014
Rozhodl se zveřejnit desítky dokumentů, které dosud zůstávaly veřejnosti skryty. Cyklista Roman Kreuziger nadále bojuje o očištění svého jména. Na nově vytvořených webových stránkách kreuzigercase.com odtajnil pozadí kauzy svého biologického pasu.

Zájemci naleznou na těchto stránkách nejen nález komise Českého olympijského výboru, lékařské zprávy či znalecké posudky expertů, kteří odmítají Kreuzigerovu vinu, ale zároveň i dopisy od protistrany. Tedy ty, které Mezinárodní cyklistická unie UCI adresovala Českému cyklistickému svazu či přímo cyklistovi s označením „confidential“ (důvěrné, tajné).

Kreuziger současně poprvé zveřejňuje vlastní biologické pasy, které mu UCI zaslala. Z nich je patrné, že jeho hodnoty hemoglobinu či retikulocytů nikdy nedosáhly výše než na 77 procent povolené meze.

Na celkem 68 stranách rovněž nabízí archiv dokumentace ke svým antidopingovým testům, jak je evidovali komisaři UCI. Tento přehled začíná 27. listopadem 2007, tři a půl roku před prvním sporným obdobím na jaře 2011, kdy UCI hodnoty v jeho biologickém pase napadla.

Vzorek biologického pasu - čistý sportovec
Vzorek biologického pasu - dopující sportovec

Umožnit veřejnosti tak rozsáhlý pohled na pozadí vlastního případu je ve sportovním světě počinem ojedinělým a unikátním.

Cyklista stáje Tinkoff-Saxo zároveň prostřednictvím mailu rozeslal otevřený dopis, v němž se obrací nejen na své příznivce, ale i na média, jiné přední sportovce, či funkcionáře.

„Nikdy jsem neměl pozitivní dopingový nález. Přesto rok a půl žiji v nejistotě, zda se budu moci nadále věnovat své životní vášni a vykonávat své zaměstnání,“ píše v dopise. „Od června 2013 mě vyšetřuje Mezinárodní cyklistická unie pro údajné porušení antidopingových pravidel, které má vycházet z domnělých abnormalit v mém biologickém pasu. Nikdy jsem však nepřesáhl tzv. mezní hodnoty a ani se jim nepřiblížil.“

Zde se můžete podívat na hodnoty, uvedené v Kreuzigerově biologickém pasu. Horní a dolní křivky ukazují mezní hodnoty, mezi nimi jsou výsledky českého cyklisty. První graf zachycuje hemoglobin, druhý retikulocyty.

Biologický pas Romana Kreuzigera
Biologický pas Romana Kreuzigera

V září byl sice Kreuziger zproštěn rozhodčí komisí Českého olympijského výboru všech obvinění, ale Mezinárodní cyklistická unie UCI i Světová antidopingová agentura WADA se odvolaly k Sportovnímu arbitrážnímu soudu v Lausanne. Požadují pro něj dvou- až čtyřletý trest, pokutu a vymazání výsledků. Cyklista se svým právním zástupcem Janem Šťovíčkem naopak usilují o potvrzení verdiktu ČOV.

„Odsuzuji doping a podvodníky ve sportu,“ píše Kreuziger v dopise. „Biologický pas považuji za skvělý nástroj. Musí být však stanovena jasná pravidla jeho užití, jinak je k ničemu a může zlikvidovat kohokoliv. Pravidla se nemohou měnit během hry. A to se nyní děje. K čemu slouží krajní hodnoty, pokud mají k určení viny sloužit pouhé domněnky?“

Už letos byl kvůli obvinění ze strany UCI připraven o start na Tour de France i Vueltě. Do pelotonu se mohl vrátit až v závěru září, kdy startoval ve čtyřech jednorázových závodech.

Fotogalerie

Momentky ze závodů i detaily dat

Je mu 28 let.

„Moje kariéra zanedlouho skončí. Protahující se případ může mou profesní dráhu zničit. Nežádám soucit ani shovívavost. Vždy jsem ctil zásady fair play a jako dvojnásobný účastník olympijských her ctím i principy Olympijské charty. Dnes jsem se v absurdním divadle ocitl já, zítra se to může stát jakémukoliv jinému sportovci. Chci spravedlivý proces, chci jasná pravidla, chci čestné jednání. Držte mi palce,“ žádá každého, kdo bude jeho dopis číst.

Verdikt arbitrážního soudu v Lausanne by měl být podle současných indicií vynesen nejspíše v závěru února či v první polovině března.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze