Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kreuziger čeká na verdikt, zda pojede Tour. Rozhodne se v pondělí

Roman Kreuziger na trati časovky v závodě Kolem Švýcarska. | foto: AP

25 2014
Teprve v pondělí oznámí tým Tinkoff-Saxo nominaci devíti cyklistů na Tour de France. Až tehdy bude Roman Kreuziger najisto vědět, zda v ní figuruje i jeho jméno. Zatím sportovní ředitelé s výjimkou Alberta Contadora žádnému dalšímu cyklistovi z jeho týmu oficiálně neřekli: Ano, pojedeš Tour.

Vedení týmu zatím pouze zúžilo širší nominaci 14 jmen na 11, mezi nimiž je také to Kreuzigerovo. "Ale nic hotového není a měli bychom se to dozvědět asi až v pondělí. Tým nás chce nechat ještě pár dní v napětí,“ uvedl český cyklista pro svůj web, na němž vyjádřil nejistotu ohledně vlastní nominace.

Už v úterý "vyděsil" některé své fanoušky, když si na Twitter umístil mapku etapového závodu Kolem Rakouska, který se koná v době Tour. Ale tím chtěl jen upozornit na závod, který kdysi vyhrál jeho otec.

Alberto Contador, lídr Kreuzigerova týmu Tinkoff-Saxo, letos pojede do Francie vyhrát Tour. Jakýkoliv jiný výsledek bude pro Španěla zklamáním. "Alberto má nejlepší formu, v jaké jsem ho kdy viděl," prohlásil manažer týmu Bjarne Riis. Sestava na Tour bude vytvořena tak, aby "El Pistolerovi" maximálně vyhovovala a prospěla.

Právě Riis utrousil nedávno na adresu šéfů týmu Sky, že opomenutím Bradleyho Wigginse při nominaci na Tour nepochopitelně snižují sílu týmu Sky. "Já kdybych byl na jejich místě, rozhodl bych se jinak," řekl dánský manažer. Z logiky Riisova uvažování vyplývá, že by tedy neměl nechat doma ani Kreuzigera, který se už mnohokrát osvědčil jako platný pomocník Contadora v kopcích. Musí však poskládat vyváženou sestavu, ve které se sejdou jak silní domestici do hor, tak dříči do rovin.

První a druhou příčkou na závodě Route du Sud si řekli o nominaci jak Nicolas Roche, tak Michael Rogers, kteří se už otřepali z únavy z Gira. Rogers navíc působil při loňské Tour coby takzvaný "kapitán na silnici", tedy muž, který v průběhu etap organizuje přímo v pelotonu celý tým. Tuto roli, ve které při Australanově indispozici zkraje sezony zaskakoval právě Kreuziger, by měl Rogers patrně na Tour zastávat i letos.

Kreuziger by pak měl být opět "tím posledním, kdo bude zůstávat s Albertem v kopcích". A dál? Jsou tu vrchaři Hernandéz a Paulinho, Contadorovi dobří kamarádi. Minimálně jednoho nejspíš chce mít Španěl po svém boku na Tour. Stejně tak potřebuje "tažné lokomotivy" do rovin a v této roli se loni osvědčili Italové Tossato a Bennati. Neúnavným pracantem je Dán Nicki Sörensen. A je otázkou, nakolik do sestavy promluví ruský majitel stáje Tinkov, zda si bude přát, aby na Tour startoval v dresu Tinkoff-Saxo rovněž ruský cyklista.

­V předběžné startovní listině, kterou zveřejnil dle svých zdrojů server velonews.com, je zatím uvedeno sedm "jistých(?)"cyklistů Tinkoff-Saxo: Contador, Roche, Kreuziger, Bennati, N. Sörensen, Hernández a Rogers.

Ale bude tomu skutečně tak?

"Věřím, že Roman se na Tour připraví dobře," uvedl Fabrizio Guidi, sportovní ředitel stáje Tinkoff-Saxo, po skončení závodu Kolem Švýcarska. Tam Kreuziger obsadil 8. místo.

"Tajně jsem myslel i na vítězství, jenže nohy ještě nebyly takové, jaké bych potřeboval," komentoval dnes Kreuziger pro své webové stránky. "Kvůli těm výkyvům mohu být nakonec spokojený, že jsem byl v desítce a měl jsem jednu dobrou etapu."

V předposledním dějství závodu, kterým byl alpský výšlap do Verbieru, spurtoval druhý. „Tam to z mé strany vypadalo hodně nadějně, ale v neděli v další těžké etapě tělo nereagovalo, jak by mělo. Nebylo to špatným tréninkem, ale prostě v jeden den mi chyběla síla. Šlo o můj první závod po šesti týdnech a netušil jsem, jak tělo po té pauze zareaguje. Nakonec došlo k nějakým výkyvům, což jsme s trenérem při analýze přičítali právě té delší pauze. Třeba."

Na mistrovství republiky ve Slavkově nyní startovat nebude, chce se připravovat v Itálii u jezera Garda. „Je to po domluvě s trenérem. Mám naplánovaný blok v kopcích a rozhodli jsme se, že pro mě bude lepší v dalších dnech trénovat. Jednou v kariéře bych samozřejmě chtěl ten mistrák vyhrát a vozit ten dres na Tour, ale teď není ten okamžik. Pokud vyhraje mistrák Leo König, bude ho letos na Tour určitě dobře prezentovat."

Kreuziger má za sebou dobré jaro. Vybojoval 3. místo v etapovém závodě Tirreno-Adriatico, skončil pátý v italské jednorázovce Strade Bianchi, sedmý na klasice Lutych-Bastogne-Lutych a osmý při kláních Kolem Švýcarska, Valonský šíp a Kolem Ománu. Nominaci si zasloužil.

V pondělí bude mít definitivně jasno o svých plánech na druhou polovinu sezony. Pokud se ocitne ve vyvolené devítce, o dva dny později odletí do Anglie, na start 101. Tour de France.

Byla by už jeho šestou.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze