Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kreuziger dál čeká na soud, sezonu by měl odstartovat v Ománu

Roman Kreuziger | foto:  Michal Šula, MAFRA

5 2015
Loni v květnu jeho případ podezřelých hodnot v biologickém pasu otevřeli, ale ani po osmi měsících nemá cyklista Roman Kreuziger jasno. Stáj Tinkoff-Saxo se proto rozhodla, že na protistranu v kauze, Mezinárodní cyklistickou unii UCI, zatlačí tak, že českého závodníka nasadí do únorového závodu Kolem Ománu. Neexistuje právní základ pro to Romanovi neumožnit závodit, zní z týmu.

"Venku začalo sněžit, tak jsem skočil na trenažer a pálil kalorie," psal 29letý závodník na Štěpána na Twitter a potvrdil, že navzdory nejistotě o své budoucnosti se dál naplno chystá na sezonu. Pár dní na to zase dopsal: "Vše nejlepší do Nového roku." Teď by on sám potřeboval, aby se jeho kauza vyvíjela co nejlépe.

Kreuziger byl v srpnu suspendován kvůli výkyvům v biologickém pasu, které se objevily v době jeho působení v týmu Astana. Od té doby se však hájí: "Nikdy jsem nepodváděl." V září přišel osvobozující rozsudek Českého olympijského výboru, který provizorní suspendaci zrušil, UCI však případ nechtěla pustit. Žádný z předchozích sporů biologického pasu totiž neprohrála.

Kreuziger čeká na termín slyšení u Sportovní arbitráže v Lausanne, ke které se UCI odvolala, generální manažer týmu Stefano Feltrin se však domnívá, že zdržení je zaviněno průtahy na straně řídícího cyklistického orgánu. "Nemáme od nich žádné informace," zlobil se Feltrin v rozhovoru pro server cyclingnews.

Kreuziger se po omilostnění vrátil k závodům starty na jednorázovce Milán-Turín, jel i poslední z klasik Kolem Lombardie, ale dokud nad závodníkem visí dopingový případ, jeho zaměstnavatel váhá s oznámením závodního programu pro sezonu 2015. Únorový Omán je zatím v Kreuzigerově kalendáři. "Všechno ovšem záleží na tom, jak se vyvine případ," dodal Feltrin.

"Může závodit a požádal, abychom ho nasadili, což mu podle smlouvy musíme umožnit. Chce se vrátit a chce tak zatlačit na UCI. Je nešťastné, že si federace bere takový čas na vyplnění všech dokumentů," vysvětlil manažer. "Čím dříve budeme znát datum soudu, tím dříve můžeme plánovat další věci. Doufali jsme, že budeme datum sezení znát před Vánocemi, takže všechno je jen odhad. I Omán je prozatímní rozhodnutí. Roman ovšem závodit může, teď absolvuje tréninkový blok a od toho se odrazíme."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze