Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Klasiky, Giro... a pak snad arbitráž? Nic na mě nenajdou, říká Kreuziger

Roman Kreuziger a jeho týmTinkoff Saxo | foto: Profimedia.cz

28 2015
V pátek odletěl na vysokohorské soustředění, po něm se chystá na ardenské klasiky. Potud je sezona stejná jako mnohé předchozí. A přesto je zároveň úplně jiná. Odehrává se v ní tragikomický příběh Čekání na arbitráž. „Připadám si jako Alenka v říši divů,“ vykládá cyklista Roman Kreuziger.

Právníci UCI opět nepřistoupili na navrhovaný termín a odložili arbitráž až na 10. června. Jak jste reagoval?
Já jsem ten, kdo chtěl mít vše co nejrychleji uzavřené, abych měl o budoucnosti jasno. Původně jsme doufali, že do konce ledna nebo maximálně do února bude rozhodnuto. Jenže jak je vidět, druhá strana sice vydává silná prohlášení, že chce mít případ uzavřený co nejdříve, ale potom dělá takovéhle posuny. Což je frustrující.

Myslíte na to i při závodech?
Jakmile začala sezona, snažím se koncentrovat na kolo. S mým právníkem, doktorem Šťovíčkem, komunikuje už hlavně Míša (manželka, také právnička), protože já bych to už během závodů nechtěl řešit.

Když přemýšlíte, jaké důvody k neustálým odkladům arbitráže vedou, co vás napadá?
Jediné rozumné vysvětlení, co mě napadá: že druhá strana nic proti mně nemá, tak se snaží něco najít. Ale nic na mě nenajdou. Není co.

Arbitráž se měla uskutečnit 17. dubna. Proč z toho sešlo?
Ten termín navrhla kancelář arbitráže. Potom ho změnili na 13. dubna. My jim to vždy odsouhlasili a právníci UCI nebo WADA pak řekli, že nemůžou. Další návrh byl na 29. dubna, ale ani ten se jim nelíbil. Potom UCI chtělo 7. května, což se ale pro změnu nelíbilo mně. (UCI by mu tím znemožnila start na Giru.)

Český cyklista Roman Kreuziger

Posun arbitráže na 10. června znamená aspoň jednu pozitivní zprávu: můžete Giro jet.
Mám ho v programu. Doufám, že mě ho jet nechají.

Neexistuje právní důvod, aby vás startovat nenechali. Český olympijský výbor vás osvobodil.
To ano. Žádný právní důvod proti mé účasti opravdu nenajdou. Ale když sleduji, co se kolem mě odehrává, nepřekvapilo by mě už nic.

V březnu jste skončil 11. na Strade Bianche a 10. na Tirrenu, kde jste současně odvedl kus práce pro Alberta Contadora. S formou jste tedy spokojený?
Jsem na tom zhruba stejně jako loni, jen se ještě neumím vyrovnat s chladným počasím, což se potvrdilo i v horské etapě na Tirrenu. Na posledních třech kilometrech jsem hodně vytuhnul. Těch 17 vteřin ztráty na druhou skupinu, kde byl i Alberto, mě dost mrzelo, protože v celkovém pořadí by znamenaly posun o několik míst. Kondici mám, jen jiskra mi zatím chybí. Doufám, že ji teď na soustředění a při tréninku za motorkou najdu.

Roman Kreuziger během první etapy Kolem Ománu.

Roman Kreuziger během první etapy Kolem Ománu.

Contador vás na Giru zjevně potřebuje, jeho další pomocník do kopců Ivan Basso má letos až příliš často problémy.
Při Giru bude mít Alberto k ruce i Rogerse a další lidi, ale asi by bylo dobře, kdyby tam měl i mě. Ještě předtím se těším na ardenské klasiky. Amstel jsem předloni vyhrál, ale na Lutych-Bastogne-Lutych jsem ještě nikdy na pódiu nestál a na Valonském šípu se mi zatím nepovedlo dojet do pěti. Motivace je obrovská, vždyť Lutych je jedním z monumentů sezony.

Nebude tam patrně s vámi dosavadní manažer týmu Bjarne Riis. Co říkáte jeho odvolání?
Objevily se spekulace, že už u týmu není. Co já vím, tak Bjarne v týmu nadále je, jen má rozepře s majitelem stáje Olegem Tiňkovem. Zatím suspendován není. Záleží, jak si vedení vše vyříká a vyřeší.

K Riisovi jste měl vždy blízko. Stojíte tedy o to, aby zůstal?
Jde o nepříjemnou situaci, která na vysokých postech v týmech může nastat. My jezdci s tím můžeme a nemusíme souhlasit. Ale jsme tu především od toho, abychom se koncentrovali na závody.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze