Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kreuziger nesmí na Vueltu. Arbitráž potvrdila dočasnou suspendaci

Roman Kreuziger | foto: Profimedia.cz

20 2014
Sportovní arbitráž CAS v Lausanne zamítla odvolání Romana Kreuzigera proti dočasné suspendaci. V dnešním takzvaném zrychleném řízení potvrdila verdikt Mezinárodní cyklistické unie UCI, podle nějž jezdec nesmí startovat v dalších závodech, dokud nebude dořešen případ jeho nesrovnalostí v jeho biologickém pasu.

Verdikt, který byl zveřejněn krátce po 16. hodině, znemožnil Kreuzigerovi odcestovat na španělskou Vueltu, kam by v případě úspěšného odvolání okamžitě odletěl. Patrně mu znemožní i start na mistrovství světa ve španělské Ponferradě v závěru září.

"O.K., tohle není rozhodnutí, jaké jsme očekávali, ale neřekli jsme poslední slovo!" uvedl vzápětí Kreuziger na Twitteru. "S panem Šťovíčkem hledíme dopředu, život je plný překvapení. Nikdy se nevzdávám."

Později český cyklista k průběhu arbitrážního řízení dodal: „Udělali jsme vše pro to, abychom uspěli. Řekli jsme všechno, co jsme měli, neudělali jsme žádnou chybu. Bereme to tak, že je to jen první střet v dlouhodobé válce, kterou vedeme. Věřím, že ji nakonec vyhrajeme.“

Jeho právník Jan Šťovíček, s nímž byl u lausannské arbitráže, k verdiktu podotkl: „Je to rozhodnutí, se kterým se neztotožňujeme. Nemyslíme si, že je správné, ale musíme ho respektovat. Zatím jsme dostali pouze rozhodnutí CAS bez odůvodnění, proč nám nevyhověli. To by mělo přijít v horizontu deseti až čtrnácti dnů a jsme velmi zvědavi, co tam bude za důvod.“

Český cyklistický svaz obdržel už před 10 dny pokyn z Mezinárodní cyklistické unie UCI, aby zahájil disciplinární řízení. Spolu s ním byla jeho činitelům předána i veškerá dokumentace případu. Následně se však český svaz po dohodě s Českým olympijským výborem a samotným cyklistou rozhodl, že řízení bude výjimečně provedeno rozhodčí komisí Českého olympijského výboru.

„Je to natolik složitá záležitost, že poprvé v takových případech jsme požádali o pomoc ČOV,“ vysvětluje Marián Štetina, předseda svazu. Kreuzigerovu kauzu bude posuzovat tříčlenná komise. „Její složení určíme do pátku. Rozhodnuto by pak mělo být přibližně do měsíce,“ říká Alexandr Kliment, mluvčí ČOV.

„Jde nám o maximální transparentnost a nezávislé posouzení případu,“ tvrdí Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.

Disciplinární řízení může být zahájeno do 48 hodin poté, co patřičné dokumenty podepíší všechny tři strany: ČSC, ČOV a Kreuziger. „Nyní se čeká pouze na podpis Romana Kreuzigera,“ sděluje Štetina. „Verdikt by podle mě mohl padnout do 15. září. Ale ať už bude jakýkoliv, dá se předpokládat, že buď Roman nebo UCI se proti němu opět odvolají k arbitráži. Osobně si myslím, že v letošní sezoně si už nezazávodí.“ 

Svaz musí začátkem září odeslat předběžnou pětičlennou nominaci mužů pro mistrovství světa v kategorii Elite. „Letos máme vybojovaná pouze tři místa. Z pěti námi nahlášených mužů pak tři pojedou,“ řekl Štetina s tím, že Kreuziger patrně v předběžném výběru nebude. 

Podle UCI má v biologickém pase nesrovnalosti z jara 2011 a 2012, kdy ještě působil v týmu Astana. Současný jezdec stáje Tinkoff-Saxo to však odmítá a poukazuje na to, že hodnoty v jeho pasu nikdy nepřekročily vytyčené meze. „Nikdy jsem nepodváděl a pravidla UCI jsem neporušil,“ říká. Jeho právník Šťovíček již dříve označil dočasnou suspendaci za šikanu a protiprávní jednání.

Zastavenou činnost má Kreuziger od 2. srpna, UCI jej suspendovala těsně před startem závodu Kolem Polska. Už předtím se však po dohodě se svým týmem nezúčastnil Tour de France, aby kvůli němu nebyl tým terčem nežádoucí publicity.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze