Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Krestovi se dařilo v dešti a na blátě

9 2003
Cardiff - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Při červencové Německé rallye přepsal Roman Kresta poprvé historii. Stal se prvním Čechem, který vyhrál rychlostní zkoušku v mistrovství světa. Na Britské rallye dosáhl dalšího mezníku. Vybojoval premiérový bod do celkové klasifikace jednotlivců. V posledním podniku seriálu obsadil osmé místo. „Udělal jsem důležitý krok pro další kariéru,“ spokojeně konstatoval Kresta.

„Mohl jsem být osmý už při premiéře v Monte Carlu, nakonec to vyšlo až v posledním závodu sezony,“ dodal. Ve velšských lesích zažil člen francouzské stáje Bozian Racing, která úzce spolupracuje s továrním týmem Peugeot Sport, příjemnější i horší chvilky. Na čas se držel dokonce na sedmém místě, nevyvaroval se však několika chyb. Ta největší ho stála lepší výsledek.

Na startu jedné ze sobotních rychlostních zkoušek mu zhasl motor.

Než znovu nastartoval, ztratil téměř minutu. V cíli mu pak chybělo patnáct vteřin k tomu, aby zopakoval svůj nejlepší výsledek, sedmé místo z loňské Safari. Ale tehdy ještě platila stará pravidla, podle nichž bodovalo pouze šest jezdců.

„Je to škoda. Možná jsem kvůli své chybě přišel dokonce o šesté místo,“ posteskl si Kresta, který na šestou příčku ztratil něco přes 56 vteřin.

Sedmadvacetiletému jezdci, kterého naviguje Jan Tománek, ve Walesu nejvíce vyhovovaly zkoušky v dešti a na blátě, přestože z tuzemska na ně není zvyklý. Má v nich však větší šanci na úspěch, protože špatné podmínky stírají technickou zaostalost jeho tři roky starého Peugeotu 206 WRC.

„Na suchém povrchu jsem proti továrním jezdcům ve velké nevýhodě,“ podotkl jezdec, který zaujal také šéfy týmu Peugeot.

Sezona končí, ale Kresta zatím netuší, jakým směrem se jeho kariéra bude ubírat. Přestože se v českých médiích objevily zprávy o jeho jistém návratu ke Škodě, podle něj k žádnému kontaktu nedošlo. „Opravdu nevím, kde budu působit. Vedeme řadu jednání,“ poznamenal.

Jednou z možností je další působení ve francouzské stáji. „Přáli bychom si, aby spolupráce pokračovala,“ uvedl Jacky Bozian, šéf stejnojmenného týmu.Témata: rallye
Najdete na iDNES.czmobilní verze