Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kresta věří: Jsme zpátky v boji o titul. A vyhlíží vylepšenou fabii Valouška

START. Roman Kresta na startu Rally Šumava. | foto: Daniel Beran, MAFRA

27 2010
Triumf Romana Kresty v Rallye Český Krumlov byl už jeho šestým vítězstvím v této soutěži. V nejbližší době Krestu asi těžko někdo překoná. Dalším v pořadí výher v náročné soutěži je Leo Pavlík. Vyhrál čtyřikrát. Už ale závodní činnosti dávno zanechal.


Z aktivních jezdců má na svém kontě dvě vítězství Václav Pech. Krestu navíc šestá výhra v Českém Krumlově vrátila do bitvy o mistrovský titul.

Šest vítězství? "Omlouvám se, já jsem to ani nevěděl. Mechanici mi říkali, že jsem vyhrál počtvrté za sebou," vyprávěl Kresta. "Šest českokrumlovských výher je hezká bilance. Myslím si, že podobnou na jiném závodě českého mistrovství nemám," usoudil úřadující mistr republiky. Ale má. Stejný počet vítězství dosáhl i Bohemia rallye.

Krestovi soutěž v jižních Čechách vyhovuje. Letošní ročník však považoval za jeden z nejnáročnějších za poslední roky. "Jelo se hodně rychle. Ale to se letos týká všech závodů," prohodil. "Krumlov se v posledních letech jel většinou na suchu. Letos všechno zkomplikovalo počasí v závěru první etapy, kdy bylo mokro. Hlavně tím byla soutěž tentokrát náročná," uvedl.

Roman Kresta


Výhry v soutěžích mezinárodního mistrovství Česka v rallye

Valašská rallye - 4 (2001, 2004, 2008, 2009)
Rallye Šumava - 3 (2001, 2003, 2008)
Rallye Český Krumlov - 6 (2000, 2004, 2007, 2008, 2009, 2010)
Rallye Hustopeče - 1 (2009)
Bohemia rallye - 6 (2000, 2001, 2002, 2003, 2007, 2008)
Barum rally - 3 (2000, 2001, 2006)
Rally Příbram - 0

Většinou o svých vítězstvích na trati v okolí Českého Krumlova rozhodl na známé rychlostní zkoušce Malonty. Letos už tady díky většímu náskoku nemusel jet na hraně a riskovat kolizi. Ta je na úzké a kličkující trati u Malont snadnější než jinde.

Přesto Kresta první test Malonty letos vyhrál. Úsek, který se v jednom místě dotýká hranic s Rakouskem, patří k nejobtížněšjším v celém mistrovství. Mění se tu povrchy a rytmus jízdy. "Právě její náročnost se mi líbí," ujistil Kresta. "Je rychlá, většinou v lese, místy dost rozbitá. Chce to správný odhad," přiblížil.

Jeho největší soupeř v boji o titul Pavel Valoušek prorazil v poslední rychlostní zkoušce první etapy ve velké díře v asfaltu pneumatiku a přišel o možnost bojovat s Krestou o celkové vítězství. "Díky Pavlově ztrátě a náskoku na Vaška Pecha jsme mohli ve druhé etapě volit bezpečněší pneumatiky. Mohli jsme jet ve větším klidu a nemuseli jsme neriskovat," řekl dále luhačovický pilot.

Valoušek nasadil na začátku druhého dne českokrumlovské rallye strhující tempo. Díky tomu se mu podařilo získat bonusové body za vyhranou druhou etapu. To však Krestu nemrzelo. "Body za vyhranou soutěž jsou pro nás důležitější. Nemělo cenu zbytečně riskovat a přijít o celkové vítězství," usoudil Kresta. "Situace v mistrovství je teď právě proto opět vyrovnanější."

V přípravě na Rallye Český Krumlov udělal Krestův tým, co mohl. Na rallyesprintu Kopná, kterou pojal Kresta jako testovací, se mechanici nezastavili. Stále se na Krestově autě něco zkoušelo a měnilo. "Musím jim poděkovat, makali pořád na sto procent," liboval si po vítězství na jihu Čech Kresta. "I přesto, že se nám v úvodu sezony nedařilo jako v minulých letech. Nyní se to ale otočilo," doufá.

Vůz Pavla Valouška Škoda Fabia S2000 je oproti Krestově peugeotu určitě modernější. Přesto Kresta dokáže i se starší technikou držet s konkurencí krok. "Poslední měsíc se na autě udělalo hodně práce," přemítal vítěz z Krumlova. "Investovali jsme do něj hodně prostředků. Daleko více než za celou uplynulou sezonu."

Další soutěží tuzemského šampionátu bude Rallye Hustopeče. Úřadující mistr dobře ví, že může napovědět dost o tom, kdo sáhne po titulu. "Loni se nám tam podařilo zvítězit," připomněl Kresta. "Letos může být ale všechno jinak."

Krestovi se vždy dařilo i na následující Bohemia rallye. V odhadech, jak by se mohlo mistrovství vyvíjet, je ale opatrný. "Hodně bude záležet, jestli na Bohemii Valoušek nastoupí s novým autem. Nyní je všechno otevřené," soudí Roman Kresta.

Valoušek se může co nevidět objevit s verzí Fabia Evo II a tím by svůj náskok ve špičkové technice mohl ještě zvýšit.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze