Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kresta ozdobí letošní Barum rally

2 2006
Zlín - Spekulacím je konec! Největší hvězdou letošního ročníku automobilové soutěže Barum rally Zlín bude testovací jezdec Fordu Roman Kresta. Oblíbenou rallye absolvuje poslední srpnový víkend ve voze Ford Fiesta S1600 ve speciálně vzniklém Tescoma Rally Teamu. Navigovat jej bude zkušený Petr Gross.

„Svůj start beru jako poděkování fanouškům za obrovskou přízeň v mistrovství světa,“ připomněl Kresta, že loni jej na cestě za osmým místem ve světovém šampionátu podporovaly davy českých diváků.

Kresta svými výkony zaujal představitele společnosti Tescoma, která je spjata především se zlínským fotbalem. Proto mu nabídli spolupráci.

„Chceme se představit i jinde než ve fotbale. Na Romana padla volba proto, že je naším nejlepším jezdcem. A naše společnost je natolik dominantní, že může spolupracovat jen s těmi nejlepšími,“ objasnil výkonný ředitel Tescomy Petr Chytka.

Letošní ročník by mohl být prvním krokem dlouhodobější spolupráce. To je určitě dobrá zpráva. Kresta v této sezoně jenom testuje proto, že nesehnal dost financí na další starty v mistrovství světa.

Třicetiletý závodník fanoušky potěší nejen svým startem, ale také zajímavým designem vozu. Jeho autorem je uznávaný designér Ladislav Škoda. Svými návrhy dokonce nadchnul britské vedení Fordu.

Kresta letos fiestu především testoval, ale už má za sebou i první start v britském mistrovství. Na Pirelli International Rally dobře začal, ale kvůli problémům s poloosou už ve druhém testu odstoupil. Do rallye se vrátil ve druhém dnu, v němž zajel několik konkurenceschopných časů.

„Ukázalo se, že s fiestou můžeme bojovat o čelo skupiny S1600. Na druhou stranu nás čeká ještě spousta práce. Náš motor za konkurencí stále zaostává,“ zhodnotil Kresta premiérový start s fiestou.

V Česku Kresta naposled závodil v roce 2004 právě na Barumce. V podivném ročníku, v němž vozy WRC startovaly až na chvostu, skončil po technických problémech třetí. Se zlínskou soutěží má ale spojeny mnohem příjemnější zážitky. Vítězstvími v letech 2000 a 2001 se zařadil mezi legendy nejslavnější tuzemské automobilové soutěže.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze