Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kresta je zpět: Nikomu nemusím nic dokazovat, pojedu pro radost

Roman Kresta | foto: Luděk OvesnýMAFRA

28 2014
Roman Kresta se vrací na soutěžní tratě. Už v sobotu bude patřit k hlavním hvězdám Rallysprintu Kopná, který se pojede v okolí Slušovic.

Pouhých devět měsíců trval závodnický důchod pětinásobného mistra republiky v automobilových soutěžích Romana Kresty. Někdejší tovární jezdec Fordu a Škody vyrazí v sobotu na trať oblíbeného Antiradary.net Rallysprintu Kopná. Start bere jako přípravu na srpnovou Barum rally. "Pojedu pro radost," vysvětlil Kresta, který stejně jako v posledních sezonách osedlá Škodu Fabii S2000.

Znamená to, že v závodnickém důchodu už jste se nudil?
To v žádném případě. Ještě nikdy jsem neměl tolik starostí jako od loňské barumky. Práce s vlastním týmem mám opravdu hodně. Ale pořád se někdo ptal, jestli pojedu letošní barumku. Nakonec slovo dalo slovo s mými dlouhodobými partnery, kteří mě stále podporují. Dostali jsme šanci a nevidím důvod ji nevyužít. Barumka je prestižní záležitost.

Po loňské Barum rally, kde jste kvůli defektu skončil pátý, jste povídal, že už nemáte náladu na závodění. Takže jste ji znovu získal?
Přiznávám, že ano. Když jste v něčem celý život, časem vás to unaví. Ale poslední dobou jsem se věnoval jiným věcem, takže není důvod odmítnout takovou možnost. Nikomu nemusím nic dokazovat.

Kopnou berete jako test?
Auto, se kterým pojedu, mělo závodit na mistrovství Evropy v belgickém Ypres. Ale ze startu sešlo. A vzhledem k tomu, že je to poslední specifikace fabie, potřebuju vědět, jaká je. Máme za sebou testy, upravili jsme spoustu věcí, ale výsledek sám nepřijde. Musím to zkusit v ostrém závodě.

Vám se do Belgie nechtělo?
Bylo by to zbytečné. Vrcholem sezony bude barumka a tratě na Kopné jsou identické. Chci naše auta nachystat tak, aby pak byla co nejlepší.

I když budete jen testovat, každý bude sledovat vaše výsledky. Věříte si proti hlavnímu favoritovi Tomáši Kostkovi, který osedlá Citroën DS3 WRC?
Jeho auto je někde jinde. Je to jiná kategorie, s našim se to nedá srovnat. K tomu jedeme především testovat.

Takže vaše časy na Kopné můžou být nevyrovnané?
Může se to stát.

Kopnou pojedete s Petrem Starým, který v minulosti navigoval Jana Kopeckého. Proč jste se rozhodl pro něj?
Loni jsem jel jenom tři závody a už tehdy jsme řešili, jestli pojedeme spolu. Nakonec jsem pokračoval s Petrem Grossem, který jinak doplňoval Roberta Adolfa. Navíc Petr jezdil s Martinem Kočim, takže to stejně nešlo. Ale teď je volný a říkal, že se se mnou rád sveze. Nemusel jsem přemýšlet nad nikým dalším.

Už jste zmínil, že veškerý čas vám zabírá vlastní tým. Jak jste vůbec spokojený?
V evropském šampionátu jedeme s Mirou Tarabusem, velký i malý český mistrák absolvujeme s Robertem Adolfem a k tomu startujeme ve vybraných závodech rakouského mistrovství s Jirkou Tošovským. Je toho opravdu hodně. Od loňské barumky jsme neměli žádnou přestávku. Ale snažíme se to zvládnout.Najdete na iDNES.czmobilní verze