Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Křeslo pod Léblem se třese. Činovníci se chystají volejbalového šéfa odvolat

Antonín Lébl , předseda Českého volejbalového svazu, na fotografii s Miladou Spalovou | foto: Jiří Vajzola/cvf.cz

9 2010
Antonín Lébl může přijít o funkci předsedy Českého volejbalového svazu. Čtyři členové Výboru ČVS oznámili, že na nejbližším zasedání navrhnou odvolání prvního muže tuzemského volejbalu.

"Eskalace nedemokratických postupů předsedy ČVS Antonína Lébla, kterými bezprecedentně obchází nejvyšší orgány svazu, je alarmující. Z tohoto důvodu navrhneme na nejbližším zasedání výboru ČVS projednat odvolání Antonína Lébla z funkce předsedy svazu. Jsme přesvědčeni, že tento krok bude mít podporu i ostatních členů výboru," zní text prohlášení od členů výboru ČVS Martin Gerža, Luboš Moravec, Jindřich Neumann a Robert Urbánek.

Na zasedání výboru by mělo dojít k hlasování o Léblově setrvání. Podle Neumanna, jednoho z oponentů, je už dnes jisté, že nedopadne pro současného bosse dobře.

"Myslím, že teď už je převaha veliká. Je to vysoko nadpoloviční většina, která by měla předsedu odvolat," tvrdí Neumann a upozorňuje, že loňská volba skončila pro Lébla těsným poměrem 27:25. "Skupina odpůrců se rozrostla o dalších minimálně deset lidí. Neříkám, že si Lébl nezíská další hlasy zpátky, ale v žádném případě to nemůže převrhnout."

Aktuální odpověď současného předsedy? "Jestli tu bude většinová snaha udělat změnu, ať ji udělají. Ale s plnou odpovědností za budoucí vývoj. Ať pak někdo neříká: My jsme to nevěděli, my jsme to netušili," vzkazuje Lébl. K pravděpodobnosti svého odvolání se ale vyjadřovat nechce.

Pokusu o odvolání předcházely výzvy k odstoupení

Současná aktivita je už čtvrtou veřejnou výzvou, která požaduje Léblův odchod. V průběhu března žádali odstoupení po předsedovi českého svazu představitelé pražského volejbalu. K jejich požadavku se připojil i František Kopecký, neúspěšný Léblův protikandidát z loňské volby.

Kritici vyčetli Léblovi předsedovo autoritativní rozhodování a neprůhledné hospodaření. (O této výzvě jsme informovali v předchozím článku.)

Proti současnému vedení svazu vystoupil i Zdeněk Haník, bývalý trenér národního týmu mužů a zároveň další z členů výboru.

Antonín Lébl však předchozím požadavkům na odstoupení odpověděl otevřeným dopisem s všeříkajícím názvem Odstupovat nehodlám! (O reakci předsedy ČVS jsme informovali zde.)

Boj o výbor

K pokusu o odvolání mělo dojít už na mimořádném zasedání Výboru ČVS, které se má uskutečnit již 25. dubna. Správní rada svazu však měla tuto schůzi zrušit kvůli soudnímu projednávání platnosti středočeské konference a spojila ji s řádným zasedáním 16. května.

Neumann ale vidí situaci jinak: "Předseda tvrdí, že správní rada odsouhlasila sloučení výboru se zasedáním 16. května. Ale my víme, že se to zatím nestalo. Rada se sejde až 14. dubna. Je to sóloakce předsedy. Tak se to aspoň jeví ze zápisu i tvrzení některých lidí ze správní rady."

Léblova opozice proto hodlá na nejbližší správní radě o dubnové zasedání výboru bojovat. "Na správní radu posíláme dopis s podpisy většiny členů výboru, ve kterém říkáme, že rada nemá právo zasedání posunout. Výbor 25. dubna se uskutečnit musí," říká rezolutně Neumann.

"Správní rada rozhodla o sloučení výborů a zasedání se uskuteční 16. května," trvá si Lébl na svém.

Hrozí destabilizace, varuje předseda

Ve své dřívější odpovědi kritikům ale současný svazový šéf napsal: "Nemám problém, pokud se výbor rozhodne mě odvolat. Je nutno však říci, že by se jednalo o bezdůvodnou destabilizaci a násilné převzetí svazu, které by mohlo mít negativní a fatální dopad."

I na tato slova Neumann reaguje: "To je rétorika, které se směju, protože to jsou takové ty 50. roky. Už jen představa, že český volejbal visí na jediném muži, je nesmysl. Podle mě je svaz destabilizovaný pořád. Pan Lébl se ohání tím, že bude ohroženo mistrovství Evropy, ale co já vím, tak všechny smlouvy fungují a nevisí na nějakému panu Léblovi."

Současný předseda ale vidí situaci zcela jinak: "Pan Neumann ať si říká, co chce. Myslím, že on neviděl jedinou smlouvu, nezná sebemenší detaily. Podívejte se, buď má někdo ty informace a je schopen to posoudit, vidí do současného stavu, nebo to někdo neví.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze