Kraus s Hayerem ovládli skikros ve Francii

Les Contamines - Tři čeští lyžaři v první desítce, z toho dva na stupních vítězů - to je výsledek závodu Světového poháru ve francouzském středisku Les Contamines. Podruhé v kariéře se z vítězství radoval Tomáš Kraus, s minimálním odstupem za ním dojel Stanley Hayer. Do první desítky se vešel i osmý Zdeněk Šafář.

Hayer, který dojel druhý i v úvodním závodu sezony koncem října ve švýcarském Saas-Fee, vede po dvou závodech průběžné pořadí SP s Isidorem Grünerem z Rakouska. Kraus je třetí.

"Je to bezvadný den. Ukázali jsme jim, že jsme schopný je porážet. Byla to paráda," řekl Kraus, který v listopadu roku 2002 vyhrál první skikrosový závod SP v historii. "Tenkrát mě brali jako náhodného jezdce. Celou dobu jsem jim dokazoval, že to tak nebylo, a teď je výhra o to sladší," radoval se Kraus. Češi zvládli výborně náročnou čtvrteční kvalifikaci. "Bylo to hodně těžké," upozornil Kraus, že v mlze favorité často padali.

Závod už se jel v ideálních podmínkách. Kraus vyhrál všechny rozjížďky a Hayer za ním od čtvrtfinále končil druhý. "To bylo netradiční, dařilo se nám před sebe nikoho nepouštět," řekl Kraus. Na startu si s Hayerem vždy plácli, aby jim to vyšlo. "Občas jsme na sebe křikli, ale domlouvat se nešlo," dodal.

Kraus si jako nejlépe postavený finalista z kvalifikace vybral startovní pozici, což mu pomohlo. "Měl jsem malý problém, ale vyjel jsem nejlíp," řekl Kraus. Hayer prokázal ostré lokty a z tlačenice s Grünerem a Simonem Bastellikou z Francie vyjel druhý. "Pak to už byl pouze boj mezi námi," řekl Kraus.

Kraus si hlídal první místo a tentokrát krajana šetřit nemohl. "Když jsem Stanleyho zahlédl, snažil jsem se mu znemožnit, aby měl předjel," uvedl Kraus. V cíli vyhrál o půl metru. "Kdyby to nebyl Kraus, tak jsem ho ještě říznul," řekl údajně Hayer.

Čeští skikrosaři nyní míří do Tignes na závod Airwayes SX pro zvané a příští týden se přesunou na pokračování SP do Pozza di Fassa.

Výsledky - muži: 1. Kraus, 2. Hayer (oba ČR), 3. Grüner (Rak.), 4. Bastellica (Fr.), 5. Rohrmoser (Rak.), 6. Spalinger (Švýc.), ... 8. Šafář, 66. Burda, 70. Tuček (všichni ČR), ženy: 1. Davidová (Fr.), 2. Huttaryová (Rak.), 3. Steffenová (Švýc.), 4. Demersová (Kan.), 5. Fukušimaová (Jap.), 6. Kilpinenová (Fin.).

Pořadí SP (po dvou závodech) - muži: 1. Hayer a Grüner oba 160, 3. Kraus 126, ... 16. Šafář 32, ženy: 1. Davidová 200, 2. Huttaryová 102, 3. Kilpinenová 90.