Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dozrává v lepšího koně, míní žokej Kratochvíl o Nos Galanovi

Jan Kratochvíl při zdolávání vodní překážky při Zlatém poháru. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

14 2016
Běhá tři roky, pardubickou půdu zná, ale přesto pro něho bylo sobotní prvenství ve Zlatém poháru speciální. Pětiletý hnědák Nos Galan totiž vyhrál poprvé v kariéře, a to hned při svém nejdelším závodu, který si kdy zkusil.

„Je hodně velký vytrvalec a je mu jedno, zda poběží 3,9 kilometru nebo 4,5. Když bude mít ideální dostih, dokáže seběhnout všechno. Určitě pro něho není delší dostih problém,“ řekl Jan Kratochvíl.

Startovali jste tu společně už v květnu. Využili jste zkušeností?
Podívali jsme se na video a našli nějaké chyby, kterých jsme se v té předzkoušce dopustili. Byl to jeho první start a mohl se teď zvednout. Dostih nám vyšel takticky výborně. Měl možnost ukázat, jak na tom je, šel moc dobře a jsem za to rád.

Bylo záměrem zaútočit ze zadních pozic?
Jel jsem zezadu a postupně stupňoval tempo. Netlačil jsem na koně, protože jsem viděl Marmitona a Turduse před sebou. Počkal jsem si za poslední skok. Vím, že když na Galana zatlačím, tak má konečný speed, což ukázal, a vyhrál moc hezky.

Zamlouvalo se vám tempo, které zpočátku nasadil Sokol?
Mohlo být rychlejší, ale bylo to dané tím, že tady nebyli ti nejlepší koně, protože se za tři týdny jede velký dostih v Itálii. Všichni lepší steepleři se chystají tam, takže jsme počítali s volnějším tempem. Rozjelo se to až později, ale to mi nevadilo. Uklidil jsem si koně, aby byl co nejvíce v klidu, a čekal jsem na vhodný okamžik, který nastal ke konci, a ve finiši nám to vyšlo.

Nos Galan je mladý kůň. Jaká ho čeká budoucnost?
Nechtěl bych mu nic zakřiknout, ale doufám, že velká. Když jsme ho přivezli jako tříletého, trenér říkal, že určitě dozraje. Jeho táta byl také spíše pozdnější a dokázal běhat roviny na čtyři kilometry. Měl pravdu a Galan postupem času dozrává v lepšího koně.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze