Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Odešla ledová šampionka, která rozdávala optimismus

Zemřela jediná česká mistryně světa v krasobruslení Ája Vrzáňová (na archivním snímku z 11. května 2011). Bylo jí 84 let. | foto: ČTK

31 2015
Příští neděli měla přiletět z New Yorku. Tak jako každý rok, vždy jednou v létě a jednou na Vánoce. „Hezčí než v Praze nikde nejsou,“ říkala s oblibou. Zdržet se měla dva týdny a ty dva týdny měla rozplánované skoro na minuty. Jak jinak, bylo to už léta stejné. První a poslední večer s kamarádkou Svatavou, u které na pražských Vinohradech bydlela, mezitím kamarádi, známí.

Pokaždé, když Prahu opouštěla, byla vyčerpaná, ale zároveň nadšená. „Nezastavila jsem se od rána do večera. Ale je to lepší, než kdybych jen seděla doma,“ říkala.

To byla přesně ona. Ája Vrzáňová, dvojnásobná mistryně světa v krasobruslení, žena plná energie, kterou jí mohly závidět ženy o generace mladší. Teď už do Prahy nepřijede. Ve věku 84 let v New Yorku po náhlé těžké nemoci zemřela.

Měla za sebou těžký osud. Útěk z Československa, kvůli tomu život bez otce, brzká smrt manžela, nevydařené těhotenství. Přesto si nikdy nestěžovala. Naopak den co den nabíjela všechny kolem optimismem. Po osmdesátce hrála tenis a měla vlastního trenéra. „Zlepšuju se,“ hlásila vždy hrdě. „Ale je to už jen na debla,“ smála se.

Když seděla ve společnosti, mladší k půlnoci odpadali, ale ona dál povídala, smála se a zase povídala. Desítky let tu nežila, a když ji někdo na ulici poznal a oslovil, zastavila se s ním a několik minut si s ním povídala. Komunisti se ji kdysi snažili vymazat, a tak byla šťastná, když si ji lidé pamatovali.

Kamkoliv přišla, zářila v davu. Úsměvem, účesem, oblečením, šperky. Je to trochu klišé, ale nebyl večírek, kde by si nevyslechla kompliment na to, jak vypadá.

Málokdy na ní byla znát únava. I po osmdesátce dál čile cestovala. A přestože zůstala ve Spojených státech, vždy se považovala za Češku. Šla ke každým volbám a obvykle byla v Národní budově v New Yorku u urny jako první. O dění v zemi se zajímala, a protože nechtěla ztrácet čas s internetem, nechala si o politice vždy vyprávět.

Letošní rok bude jiný. Ája nepřijede v létě, ani nebude v prosinci na Staroměstském náměstí rozlévat rybí polévku. Nebude kupovat kapra, nepřiveze své originální vánoční dárky, na nichž bylo vidět, že o nich přemýšlí minimálně od léta. Nebude sedět v prvních řadách na vyhlášení Sportovce roku, kde se tak ráda dávala do řeči se současnými mistry. Ti, jako mnozí jiní, vždycky po hovoru s ní o kus dál pronesli: „Ta je neuvěřitelná!“ Byla. Bohužel.

Ája Vrzáňová byla velmi oblíbená a měla mnoho přátel. Když v roce 2011 slavila 80, gratulovali jí Miloš Forman, Dana Zátopková a další hvězdy:Témata: Ája Vrzáňová
Najdete na iDNES.czmobilní verze