Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Odraz, skluz, elegance, hlava. To jsou trumfy krasobruslařky Rychtaříkové

Krasobruslařka Nikola Rychtaříková se svojí trenérkou Olgou Holubíkovou. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

16 2017
Vyjela na českobudějovický led a v kategorii žaček při mistrovství republiky zválcovala konkurenci. Tak jako předtím v Třinci. V Břeclavi. A v dalších třech pohárových závodech. V žádném z jejích startů krasobruslařku KK Pardubice Nikolu Rychtaříkovou letos neminulo pódium; nedávný titul z Budějovic byl jen logickým vyústěním parádní sezony. Již loni přitom byla na šampionátu druhá.

„Nejvíc mě potěšila tím, jak jela v Budějovicích zodpovědně. Celou sezonu vyhrávala a vždy o hodně. Na to dítě to byl hrozný tlak, zvlášť když o něco jde a ještě to záleží na rozhodčích. Ustála to, jela krásně. Už po krátkém programu měla náskok tří bodů,“ připomíná trenérka Rychtaříkové Olga Holubíková.

Kolik stojí sezona mladé krasobruslařky

Na sezonu má Nikola Rychtaříková dva kostýmy (jeden pro krátký program a další pro volnou jízdu), které si po konzultaci s trenérkou nechává ušít. Každý vyjde na pět až osm tisíc. Speciální odlehčené brusle pořídíte za cca 24 tisíc
(u menších dětí je navíc problém s tím, že z nich rychle vyrostou, takže vydrží rovněž pouze sezonu). Další finance rodina utratí za trenéry, cestování, ubytování na závodech a také za soustředění, která mají krasobruslaři třikrát do roka. „Celkem to může být klidně 100 tisíc za sezonu,“ odhaduje maminka Nikoly Blanka Rychtaříková.

„Krátký program mě nabudil, abych dobře zajela volnou. Mám ji přece jen jistější než kraťas,“ líčí sama Rychtaříková. „Před ní už j sem si byla jistá, že se to povede, což většinou nejsem. Bylo to takové zvláštní,“ pokračuje 15letá sportovkyně.

Finální náskok po volné jízdě činil dokonce téměř 16 bodů. Rychtaříková si jej vysloužila mimo jiné dvěma trojitými salchowy a dvěma dvojitými axely, které „střihla“ v rytmu mamba.

„Jeden salchow byl v kombinaci s dvojitým rittbergerem, druhý sólo,“ popisuje trenérka Holubíková. „Ty skoky mají v žačkách tak vysoké hodnoty, že když to ostatní děvčata neskočí, mají smůlu. Oba salchowy se Nikole navíc hodně vydařily.“

Tedy - některá další děvčata trojité skoky taky zvládají, ovšem při tréninku či rozcvičení, ale při závodech výjimečně.

„Je těžké předvést to v té konkrétní vteřině. Nepovedlo se jim to. Nikola umí i trojitého lutze, ale taky ho nemá jistého na sto procent, takže ho do vystoupení zatím nezařazujeme,“ vysvětluje Holubíková.

Krasobruslařka Nikola Rychtaříková.

Skoky jí jdou snadno do krve

Rychtaříková má velkou výhodu v tom, že nové prvky vstřebává rekordně rychle. „Některým holkám trvají těžší skoky třeba dva tři roky. Já se je učila měsíc dva. Musí se potom sice pořád trénovat, aby se to nezapomnělo, ale bylo to tak,“ zamýšlí se nad tím, kde soupeřkám utekla.

I z toho plyne, že v Pardubicích po dlouhé době roste opravdu velký krasobruslařský talent. To potvrzuje i Holubíková, pod jejímž vedením se mladá závodnice připravuje už osm let. „Má všechno - odraz, eleganci, je chytrá, má skluz...,“ vypočítává trenérka.

Ačkoli jejich tandem evidentně funguje na výbornou, občas si se svojí svěřenkou užije. Což má na svědomí věk Rychtaříkové. „Je v pubertě, někdy mě z ní málem klepne. Něco cvičíme a ona třeba drží ruku někde úplně jinde, než má, a tvrdí mi, že to dělá správně,“ povzdechne si Holubíková.

Kromě ní se na přípravě Rychtaříkové posledních dva a půl roku podílí též známý kondiční kouč Ivan Svědík. Přestože ten má jinak o poznání starší klientelu (patří k ní například hokejový reprezentant Jakub Nakládal nebo motocyklový závodník Ondřej Klymčiw) a dětem se brání, nadějnou krasobruslařku si vzal „pod křídla“ nezvykle brzy. Jeho náhled na náctiletou dívku, která se hlásí na Sportovní gymnázium (talentovky už má úspěšně za sebou), stojí za pozornost.

„Nikola je výjimečná osobnost, j sem rád, že s ní můžu pracovat. Má tah na bránu, chce vyhrávat. Dokud to půjde, budu rád, když se jí já a kolegyně Lucka Nováková budeme moci věnovat,“ říká Svědík.

Krasobruslařka Nikola Rychtaříková.

Rychtaříkové pomohl vyladit pohybový aparát - měla totiž potíže s rovnováhou, s odrazem a dopadem. „I se skokanským kolenem, trápily ji opakované bolesti a problémy. Taky nezapojovala vršek těla a špatně dýchala. To se podařilo odbourat,“ doplňuje Svědík.

Čeká ji juniorská kategorie

A pardubická hvězdička, kterou krasobruslení kdysi dávno upoutalo v televizi, do toho šlape naplno. Trénuje každý den, což je vidět na výsledcích.

„Jeden trénink mám suchou přípravu a jeden na ledě - dvě hodiny denně to jsou určitě,“ podotýká Rychtaříková. „Vedle toho jezdím i do Prahy kvůli reprezentaci, takže tam mám tréninky navíc.“

Na podzim ji čeká přestup do juniorek, což s sebou ponese nové nároky na fyzický fond. Dosud se na závodech dohromady nevydala, unavila se jen při delších trénincích.

„Teď tam bude víc skoků i piruet a program je delší, chtěla bych ho udýchat,“ přeje si. „Co se týče konkurence, tak to taky bude ostré. Nevím sice, které holky půjdou do starší kategorie, ale měly by tam zůstat ty, co se mnou bruslily předtím,“ přemítá Rychtaříková.

„V juniorkách se rozhodne o tom, zda bude pokračovat dál. Ale mohla by. Mistrovství Evropy i mistrovství světa - o to všechno můžeme bojovat. Dobrou výkonností se Nikola může nominovat i na Grand Prix, ale to už je hudba budoucnosti. Přihlásím ji na mezinárodní závody,“ plánuje trenérka Holubíková.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze